1188 Als wij de onbelangrijke episoden en de rooverachtige aanvallen zonder eenige militaire waarde, welke zeker niet kunnen geacht worden offensieve handelingen te zijn, ter zijde stellen, werd het Etiopische leger, na in 3 groote veldslagen de nederlaag te hebben geleden, bij zijn eerste aanvallend gevecht verslagen. Nadat de voornaamste Rassen één voor één aan het hoofd van hun legers waren verslagen, onderging de Negus hetzelfde lot aan het hoofd van zijn eigen modern leger, terwijl hij vele duizenden mannen verloor, w.o. de beste van zijn hoofden en onderhoofden en enorme hoeveelheden wapens op het slagveld liet liggen, zijn spel kon als verloren beschouwd worden. Op den len April werden kleine aanvallen op verschillende frontgedeelten gedaan met het doel den terugtocht te maskeeren. Bij het eerste ochtendgloren van den 2en April werd het verslagen en gedemoraliseerde leger van den Negus, dat door de zware verliezen en de talrijke deserties gedurende den slag sterk gedimd was, op zijn terugtocht gesignaleerd in stelling bij Addi Assel-Gherti waar onze onvermoeide luchtstrijdkrachten hem bestookten. Zonder dralen gaf ik het bevel uit voor de vervolging. Op den 2en April bereikte Legerkorps I met zijn beide divisies de stellingen van pas Mecan, terwijl het Eritreaansche Legerkorps naar Corbeta afdaalde, gereed voor zijn omtrekkende manoeuvre. DE ABESSYNEN GEDECIMEERD. Den 3en Mei rukten beide leger korpsen Z. waarts op tegen den avond bereikte Legerkorps I den heuvel Ezba, na hardnekkigen tegenstand, terwijl het Eritreaansche Legerkorps aan het stroompje Agoemberta legerde, klaar om zijn omtrekkende beweging te doen gevoelen. De vijand, die misschien nog onkundig was van de omtrek king, die hem bedreigde, bleef met groote afdeelingen de sterke stellingen van Addi Assel-Gherti bezet houden. Den 4en Mei werd de opmarsch van beide legerkorpsen hervat, die den vijand zijn naderenden en volslagen ondergang bracht. In front ineengedrukt, op zijn flank bedreigd, onvermurwbaar bestookt door de luchtmacht, die, altijd gereed en stoutmoedig, al haar toestellen had ingezet zonder onderscheid van type, als zij maar bommen konden meevoeren en neerwerpen, begon de vijand zijn terugtocht, die gaandeweg een sneller tempo aannam en in een vlucht ontaardde. Hiermede werd de ondergang van de laatste resten van het keizerlijke leger verhaast. Zoo werd dus ook na 5 dagen van strijd de slag bij het Asjianghi-meer door de dapperheid der commandanten en soldaten gewonnen. Onze verliezen zijn de volgende Gesneuveld 21 officieren, 86 Italianen, 204 Eritreanen. Gewond 49 officieren, 269 Italianen, 669 Eritreanen. Het is onmogelijk de verliezen van den vijand vast te stellen, die zeker verscheidene duizenden bedragen. Er zijn ongeveer 500 gevangenen gemaakt, terwijl de buit bestond uit 18 kanonnen, een bommenwerper, 43 mitrailleurs, ca. 1500 geweren, de auto en het radiostation van den Negus, 11 vrachtauto's, vele kisten munitie en verschillende materialen als bajonetten, dolken, tenten enz. enz. OPMERKINGEN VAN DEN BEWERKER. Het operatieplan van Maarschalk Badoglio zat goed in elkaar en was logisch. De uitvoering ervan was echter door de vele troepenverplaatsingen over zeer groote afstanden uiterst moeilijk. Zoo iets kan alleen een uitmuntend gedisciplineerd en geëquipeerd leger, voorzien van de modernste transport- en verbindingsmiddelen en bezield met een krachtigen wil, uitvoeren. Door de daadwerkelijke bezetting 1) Deze lijn is op de ons beschikbare kaarten niet aangegeven. Waarschijnlijk ligt zij op den Z. oever van de Mai Heja, N. van Agoemberta. Vermoedelijk een langs Agoemberta vloeiend zijstroompje van de Mai Heja.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 90