1194 Voorts verleende de nationalistische regeering autonomie aan Spaansch Marokko hetgeen, m.h.o. op de verhoudingen in de aangrenzende gebieden, Frankrijk niet aangenaam is In laatstgenoemd land neemt de oppositie tegen het pact met Rusland dusdanige vormen aan, dat het sluiten van een aanvullend militair verbond nu wel van de baan is. In Palestina keerde de rust weer hetgeen nog niet insluit, dat de tegen stand tegen de Joodsche immigratie is opgegeven. Frankrijk sloot overeenkomsten met Sirië en den Libanonover drie jaar en na opname in den Volkenbond zullen zij als zelfstandige staten worden erkend. In Beyroeth en Tripoli moest intusschen worden opgetreden tegen uitgebroken onlusten. In Irak had een staatsgreep plaats, die van Arabische zijde werd ver oordeeld. De Afghaansche grensstammen deden weer van zich hooren door in Waziristan (N. W. grensprovincie, Z. W. van Peshawar) een Engelsche colonne in een hinderlaag te lokken en belangrijke verliezen toe te brengen. In N. China brak de lang verwachte strijd uit tusschen Binnen Mongool- sche en Mansjoerijsche modern uitgeruste „ongeregelden" tegen de bezetting van de provincie Soeiyoean. Werd aanvankelijk gemeend, dat dit een gevolg was van de onlangs door Rusland aangekondigde actieve politiek in Oost- Azië, later bleek het een actie te zijn die „de sympathie had van Hsinking en Tokyo". De eerste successen waren voor de Chineezen, die 's vijands operatiebasis Pailingmiao innamen. Overigens zal de uitgebroken strijd een weerslag uitoefenen op de nog steeds niet beëindigde onderhandelingen tusschen China en Japan. In Japan deden geruchten de ronde omtrent plannen van militaire zijde betreffende het instellen van een dictatuur toen de openbare meening hier heftig op reageerde, werden zij van de zijde van leger en vloot tegenge sproken. Bovenvermelde feiten, gepaard met de steeds toenemende bewapening over de geheele wereld mogen een indruk geven van de jongste acties en reacties, feiten, die eenige jaren terug elk op zichzelf voldoende zouden zijn geweest, om een ieder in spanning te brengen. Zoo langzamerhand zijn wij daaraan echter ietwat gewend geraakt. Hierin schuilt echter een onmis kenbaar gevaardat van onderschatting van de gebeurtenissen. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 96