peanen met de bevolking gewoonlijk bij den draad, die het ont gonnen terreindeel van de buitenwereld afbakent. Zie hier een zeer beknopte beschrijving van de voornaamste bevolkingsgroepen, welke in elk bestuursressort voorkomen. De geografische ligging, de gesteldheid van den bodem, de aard der bevolking zoomede haar ontwikkelingspeil zijn van sterken invloed op de sterkte der groepen. Het gaat niet aan voor al deze groepen de voor de oerbevolking vereischte grondige studie te maken. Zulks is ook niet noodig. Leg de basis, waarop ge alle individuën tegemoet treedt, echter van den aanvang af vast en laat die zijn strikte rechtvaardigheid jegens allen, een open oog voor de belangen van alle groepen, vooral van de oerbevolking, wier bezittingen vaak al te gemakke lijk naar de meer ontwikkelden overgaan. Treedt verder steeds wilskrachtig op en waar noodig met gestrengheid. Is hiervoor het samenstel van individuën, dat aan de zorgen van den bestuurder wordt toevertrouwd aangegeven, thans zal met een enkel woord worden uitgewijd over de wrijvingen, welke onderling en door invloeden van buiten kunnen ontstaan. KENNIS VAN DEN POLITIEKEN TOESTAND EN HET BE- HEERSCHEN DAARVAN. V.z.v. het betreft den toestand voortkomende uit regionale ver houdingen zal deze thans weinig zorg baren. Kennis van land en volk zal U bij eventueele wrijvingen spoedig in staat stellen den vinger op de wonde plek te leggen. Sla zoo noodig forsch toe doch realiseer U gelijktijdig de gevolgen, welke zich kunnen voordoen. De oplossing van aangelegenheden, waarbij de Vorst en de rijks- grooten rechtstreeks zijn betrokken, zal veelal vooraf overleg met de hoogere bestuursambtenaren vereischen. De practische afdoe ning valt echter meestal het onderafdeelingshoofd ten deel, waar bij tactvol optreden geboden is. Hierbij dient in het oog te worden gehouden, dat onze inzichten omtrent laakbaarheid van handelin gen niet zelden diametraal staan tegenover die van hoofden en bevolking. Ik wijs hier op het verduisteren van landschapsgelden, hetgeen in hun oogen niet zelden wordt beschouwd als een „lee- ning uit de kas", terwijl zij omtrent „leenen" een vaak uitzon derlijk begrip hebben. Voorts op lichamelijke tuchtigingen, op welk gebied zij ons menschlievend inzicht veelal niet begrijpen. Onze opvattingen terzake zijn maatgevend bij genoegzame be wijzen dient m.b.t. het laakbare de voorgenomen bestraffing ten uitvoer te worden gelegd. Dit nu kan verzet uitlokken. De omvang hiervan kan worden voorzien bij voldoende kennis van plaatse lijke verhoudingen en van de affiniteit van de landschapsonder- hoorigen tot den betrokken Vorst of landsgrooten. Meestal kunnen 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 19