door nauwlettend gadeslaan van hetgeen om U heen gebeurt en door tijdig ingrijpen onlusten worden voorkomen. Hier geldt a fortiori „gouverner c' est prevoir". Van ernstiger aard is echter de invloed van de politieke en pol. godsdienstige stroomingen in Ned. Indië in het door U be stuurde gebiedsdeel. Thans toch hebben vele vereenigingen hun vertakkingen over den geheelen archipelkennis van de voor naamste vereenigingen en hunne oogmerken reeds bij de aan vaarding van het bestuur is dan ook een vereischte. De nuance van den invloed zal U bij de practische bestuursuitoefening blijken. Tenzij het ontwikkelingspeil der oerbevolking vrij hoog staat en zij zich ontvankelijk toonde voor politieke invloeden, zal slechts het vereenigingsleven tot uiting komen in die streken waar van elders komende groepen zich vestigden. Het is zaak ze daar gelocaliseerd te houden binnen toelaatbare grenzen. De onver schilligheid van de oerbevolking slechts gedeeltelijk den Moh. godsdienst belijdende, overigens Christenen of heidenen en in sommige streken slechts met lichten dwang in kpg. verband te houden vormt eene natuurlijke barrière tegen uitbreiding. Even wel bedenke men, dat de pogingen tot werving van leden onder de oerbevolking vaak gepaard gaan met vreesaanj aging en voor spiegelingen van vrijdom van belastingen en heerendienst, mits de contributie aan de vereeniging slechts wordt betaald. Voeg hierbij het optreden van de pandoes (padvinders) d.z. in de oogen van de primitieven de „soldaten" der vereeniging, dan zal het duidelijk zijn, dat de natuurlijke barrière niet altijd sterk genoeg is om uitbreiding te voorkomen. Bekendheid met de wijze van optreden kan preventieve werking mogelijk maken, hetgeen beter is dan repressief optreden, immers het harmonisch geheel wordt er niet door verstoord. De partijen streven er vaak naar de hoofden tot de hunnen te maken. Goede hoofden begrijpen den gezagsondermijnenden in vloed, welke daarvan het gevolg is, zij wijzen onmiddellijk dergelijke pogingen, welke slechts ten doel hebben het geheele ressort onder partij invloed te brengen van de hand. Zulks is niet het geval met de slappe broeders en hen, die om bepaalde redenen op gespan nen voet met den Vorst of (en) den Eur. bestuursambtenaar staan. E.e.a. kan aanleiding geven tot het uitvaardigen van een verbod tot het toetreden van hoofden als lid van politieke en politieke godsdienstige vereenigingen. De politieke penetratie in een gebied is niet te weren. „Het recht van vereenigingen en vergadering" is immers mede op de zelfbesturende gebieden van toepassing. Een parate kennis van alle voorschriften en regelingen c.q. beperkingen terzake, ook van die, welke eventueel door het Zelf bestuur zijn getroffen, is onmisbaar, niet in minst om het U onder- 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 20