3. TANDHEELKUNDE TE VELDE door H. H. KAT, Officier van Gezondheid 2e klasse. Evenals aan andere legeronderdeelen worden ook aan den Militair Geneeskundigen Dienst in den bewegingsoorlog zoowel als in den stellingsoorlog verschillende eischen gesteld. De bewe gingsoorlog brengt met zich mede een zoo spoedig mogelijke ver zorging en transport van de gewonden naar het achterland. Bij den stellingsoorlog daarentegen, zal veelal het behandelen van zieken en het hygiënische werk meer op den voorgrond treden. De werkzaamheden van den tandarts te velde zijn tweeërlei n.l. de behandeling van gewonden en die van zieken (i. c. tandzieken) De verwondingen, die hij te behandelen krijgt, zijn hoofdzakelijk gezichts- en kaakverwondingen. Hij werkt in dezen nauw samen met den chirurg en draagt er mede zorg voor, dat deze gewonden bijtijds naar het veldhospitaal c.q. evacuatiehospitaal getranspor teerd worden teneinde ze daar verdere behandeling te doen ondergaan. In den bewegingsoorlog zal de noodzakelijke aanwezigheid van den tandarts, voor wat betreft de conserveerende tandheelkunde wel tot de uitzonderingen behooren. Daarentegen zal zich bij een stellingsoorlog de behoefte aan een tandarts wel doen gevoelen. Hier heeft hij, evenals de bataljonsarts, dezelfde plichten en de zelfde werkzaamheden als in een garnizoen. De chirurgisch-tech- nische werkzaamheden raken hier op den achtergrond vergeleken bij de werkzaamheden op zuiver tandheelkundig gebied, n.l. de conserveerende behandeling. In het Duitsche leger behoorde de militaire tandarts bij het geneeskundig personeel van het evacuatiehospitaal en werd zoo noodig gedetacheerd bij veldhospitaal of hoofdverbandplaatsafdee- ling. Oorspronkelijk waren in 1917 bij elk veldhospitaal van een divisie één tandarts en één tandtechniker ingedeeld. Bij het personeel van een evacuatiehospitaal ook één tandarts en één techniker. Later is dit uitgebreid tot zes tandartsen en zes tandtechnici bij een evacuatiehospitaal. Door den enormen toe vloed van tandzieken voornamelijk in den stellingsoorlog alsmede tengevolge van feit, dat deze bij behandeling op grooten afstand 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 22