altijd in toepassing kunnen worden gebracht. Men moet dan snel en zeker helpen en dikwijls zal de tang boven de conserveerende methoden van behandeling moeten gaan. Wat betreft de kaakverwondingen onderscheidt men ver wondingen door infanterievuur, granaatsplinters, granaatkartets kogels, door mijnen, handgranaten, vliegtuigbommen en pijlen, en de indirecte verwondingen door steenen, glas, knoopen, enz. (speciaal bij kaakverwondingen ook nog tanden, kiezen, vullingen, bruggen, kronen, kunstgebitten enz.), verder steekwonden en verwondingen door stomp geweld. De ervaringen van den oorlog hebben geleerd, dat de oude opvatting van den grooten oorlogschirurg von Bergmann, dat elke kogel an sich steriel zou zijn, onjuist is. Het meerendeel der soldaten met kaakverwondingen is marsch- vaardigze zullen, voor zoover zij geen andere groote verwon dingen hebben opgeloopen, zich onder omstandigheden loopend naar de hulpverbandplaats kunnen begeven en in auto's als zit tende gewonden naar de hoofdverbandplaats worden gebracht van waaruit snelle afvoer naar veldhospitaal of evacuatiehospitaal kan geschieden, nadat eerst eventueele wondexcisie is verricht en teta- nusinjecties zijn gegeven. Een behoorlijk hoofdverband zal de pijnlijke breukstukken rust geven. Wanneer deze gewonden in het veldhospitaal of evacuatiehospi taal gekomen zijn, gelden voor hen dezelfde regels als voor iederen anderen gewonde met een fractuurd.w.z. verzorging van den algemeenen ziektetoestand, verzorging der wond en het aanleggen van een spalk. De groote moeilijkheid bij menschen met kaakverwondingen is echter de voeding. In gevallen, waarbij de slokdarm gekwetst is, moet een maagsonde ingebracht worden. Vaak zal het van den invloed, welken het geneeskundig personeel op dergelijke patiënten heeft, afhangen, of de genezing vordert of niet. Bijna al deze gewonden hebben slikbezwaren door pijn en eene veelal uit gebreide waterzuchtige zwelling van mondbodem en keel. Deze laatste moet door drainage, tamponade, eventueel door het inslik ken van stukjes ijs, mondspoelingen, etc. bestreden wordenmaar hoofdzaak is in dergelijke gevallen de psychotherapie, vooral in de eerste dagen. De patiënten kunnen door den aard der verwon ding vaak niet spreken of vragen stellen, waardoor ze meer dan andere gewonden psychisch door hun toestand beïnvloed worden. Met geduld en takt kan men hier veel bereiken. Druppelsgewijs moet in den beginne het voedsel achter op de tong gebracht wor den en dan zal het meestal niet lang duren of de slikreflex her krijgt zijn normale functie weer en daarmee is men over de eerste groote moeilijkheden heen. Bij alle verwondingen, die met fracturen van het kaakbeen gepaard gaan, hangen het wondverloop 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 24