en de genezing af van een vroeg aangelegde en goede spalk. Hoe eerder de spalken worden aangebracht, hoe minder moeite men daarmee heeft door de gevolgen van de verwonding zooals kaakklem, spier- en litteekenretractie en door de algemeene gevol gen, zooals algemeene zwakte van den gewonde door pijn en koorts. Het primaire aanleggen van een spalk verhindert het optreden van litteekenretractie, terwijl door den verbeterden af- vloed van wondsecreet en speeksel de kaakklem en de zwelling der weeke deelen snel afnemen, of in verminderden graad optreden. In het Duitsche leger werden deze gewonden meestal den eer sten of tweeden dag na binnenkomst gespalkt en men zag, afge zien van den goeden invloed op het lokale wondverloop vrijwel onmiddellijk verbetering van den algemeenen toestand optreden en de koorts minder worden. Het primaire spalken van een kaakv er wonding in het operatie gebied is even noodzakelijk als het primaire spalken van een frac tuur van een extremiteit. Er bestaat echter een groot verschil in de werking van beide spalken. Bij de extremiteit wordt door de spalk rust gegeven, de functie wordt opgeheven, terwijl door het spalken van kaakfracturen onmiddellijk de functie weer her steld en dus meteen het doel bereikt wordt. Met de dentale spalkverbanden zijn in het Duitsche leger tijdens den wereld oorlog zeer goede resultaten bereikt. Het is Prof. Schreuder ge weest, die deze apparaten uitgedacht heeft. Men kan met deze eenvoudige instrumenten in bijna alle gevallen van kaakverwon- dingen tot resultaat komen. Ze zijn in het Duitsche leger aan elke veldhospitaaluitrusting toegevoegd. Deze dentale spalken bestaan uit klammerbandjes, die aan de nog staande elementen geschroefd worden, en draadbeugels, welke hun bevestiging vinden in de holle schroef van deze klammerbandjes, en door draadligaturen, welke aan alle overige tanden bevestigd worden. Daarbij komen nog als meest gebruikelijke hulpmiddelen, het scheeve vlak en de knopjes en haakjes, welke met tinnolsoldeer aan den draadbeugel bevestigd worden. De bespreking van verschillende gevallen, welke elk een andere toepassing vragen van de Schreudersche spalkverbanden zou hier te ver voeren. Geen behandeling laat zich minder schematiseeren dan de behandeling van de kaakverwondingen. Op den voorgrond staan de fracturen der onderkaak. Ze komen door hun mindere mortaliteit meer onder behandeling dan de bovenkaaksverwondingen daar deze meestal snel tot den dood voeren. Het zijn juist de onderkaakfracturen, die door de storende localisatie van de breukstukken een vakkundige behandeling eischen. 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 25