In de Kriegartzliche Gedenknummer der Münchener Medizi- nische Wochenschrift van 3 Augustus 1934 schrijft Prof. Schreuder dat er naar gestreefd moet worden de fragmenten zoo snel moge lijk in ruststelling te brengen. Dit bestrijdt het best de ontste kingsverschijnselen, verzacht de heftige pijnen en voorkomt zware complicaties. In den Oost-Aziatischen oorlog bestond de behandeling van deze kaakverwondingen hierin, dat de stukgeschoten en versplinterde deelen onmiddellijk werden verwijderd, waarna de resteerende stompen werden verbonden door een aluminiumspalk, die in de wonde bleef liggen totdat zich de genezing voltrokken had. Men weet nu dat deze behandeling ondoelmatig is aangezien de ervaring heeft geleerd dat de genezingstendenzen dezer fracturen zeer groot zijn. Reeds in den Balkan-oorlog had bovenstaande behan deling geen navolging meer. Men wist dat zoolang er nog been- vormende elementen (levenskrachtig beenvlies) waren, die de ver binding van de fragmenten onderhielden, men nog rekenen kon op een beenige vereeniging der fractuurstukken. Dit is echter alleen mogelijk als de fracturen zeer spoedig in ruststelling gezet en gespalkt worden. Waar is nu te velde het eerste geneeskundige station waar deze spalken gelegd kunnen worden Onmiddellijk achter het front, dus op de hulpverbandplaats, is een spalking van de tanden niet door te voeren. Wij kunnen hier slechts de allernoodzakelijkste geneeskundige hulp geven. Hier wordt het bloeden gestelpt, de wond oppervlakkig verzorgd en de kaak gesteund. Voor het laat ste dient in het algemeen het hoofdverband, maar in alle gevallen komt men hiermee niet uit. De ervaringen van den wereldoorlog hebben geleerd, dat reeds vlak achter het front, op de hulpver bandplaats dus, de noodzakelijkheid zich kan doen gevoelen van het aanbrengen eener bijzondere fixeering van de breukstukken waardoor gevaarlijke toestanden, zooals stikkingsgevaar etc. voor komen worden. Iets dergelijks kan b.v. optreden wanneer het kingedeelte door een slag of val of door een van zijwaarts komen den kogel, aan beide zijden afgerukt wordt, tusschen het linker en rechterkaakfragment door, met de tong terugzinkt, en op deze wijze kans bestaat op stikking. Het leven van den gewonde ver keert dan tijdens het transport in doorloopend gevaar. Het is daarom dringend noodzakelijk dat in dergelijke gevallen tegelijk met het hoofdverband een noodextentieverband wordt aangelegd. Men kan bijv. een stuk ijzerdraad, dat niet al te slap is, lusvormig buigen en zóó aan het hoofdverband bevestigen dat het lusvormig gebogen einde juist vóór de onderste tandenrij komt en daar als fixatiepunt kan dienst doen. Met een ligatuur aan de tanden wordt dan het middelste fractuurstuk vastgemaakt aan dit punt. 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 26