Men kan ook sterk ten opzichte van elkaar verschoven frag menten na reponeering aan de tanden en kiezen van de boven kaak vastmaken etc. Zoo zijn er tal van practische middelen, waar mee men vlak achter het front een levensgevaarlijke verschuiving van fractuurstukken voor den tijd van het transport naar het veld hospitaal of evacuatiehospitaal, voorkomen kan. Aangezien niet overal een tandarts aanwezig is, kan het voren staande van belang zijn voor den bataljonsarts, die met dergelijke gevallen zeer zeker te doen krijgt. Het belangrijkste arbeidsgebied van den tandarts is, zooals eerder reeds werd opgemerkt, in het veldhospitaal of evacuatiehospitaal gelegen, hoewel hij op de hoofdverbandplaats zeker niet mag ontbreken. Hij moet zorgen voor de permanente retentie van de breukstukken. De in de voorste linie aangelegde ligaturen, hoofdverbanden en extendeerende noodverbanden zijn uit den aard der zaak niet voldoende. Zij hebben hun diensten gedaan, zoodra de patient in het veldhos pitaal of evacuatiehospitaal is binnengebracht. Het is daarom ab soluut verkeerd, (ik geef hier de meening weer van Prof. Schreuder en vele andere bekende stomatologen) deze hoofdverbanden een tijd lang zoo te houden in de hoop, dat de breukstukken in hun juiste positie zullen blijven. Het tegendeel is waar. De dislocatie wordt erger, men krijgt vergroeiingen van wang-, kaak- en mond- slijmvlies en als gevolg daarvan belangrijke deformaties van het gezicht. De groote ingewikkelde hoofdverbanden, welke steeds door het uitvloeiende speeksel en het hoofdzakelijk vloeibare diëet, vochtig gehouden worden, zijn prachtige voedingsbodems voor bacteriën. Deze verbanden moeten zoo snel mogelijk vervangen worden door lichte verbandjes, die alleen tot taak hebben de wonde te be dekken. De taak van den tandarts is, de fracturen geheel onaf hankelijk van het uitwendige verband in rustpositie te brengen en wel door spalken van de gebroken kaak zelf en zoo mogelijk zoodanig, dat de kaak na deze bewerking een vrije bewegings mogelijkheid heeft, waardoor kauwbewegingen tot op zekere hoogte weer mogelijk worden. Deze aan de tanden vastgemaakte dentale spalken zijn in den ruimsten zin van het woord echte functioneele verbanden en daardoor verreweg te verkiezen boven alle immobiliseerende ver banden, die de onderkaak tegen de bovenkaak fixeeren. Uit de West-Deutsche Kieferkliniek (Düsseldorf) van Prof. Dr. med. Aug. Lindemann wordt in het Deutsche Zahnarztliche Wochenschrift van 4 October 1935 het volgende onder de aandacht gebracht Bij groote wonden aan het gezicht Een primaire naad zal meestal tot teleurstellingen aanleiding geven. Alleen in het gunstige geval, dat de behandeling slechts 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 27