4. HET BETEUGELEN VAN WOELINGEN EN STRAATGEVECHTEN (VI) door C. G. J. TEERINK en A. J. Th. BOESTER, Kapiteins van den Generalen Staf. A. Overwegingen en besluit.1) De binnengekomen berichten versterken kapitein D. in zijn aanvankelijke meening, dat bij het brandpunt van het verzet het snelste kan bereiken door over de Oranjelaan op te rukken. De weerstand, welke bij den driesprong Oranjelaan Wilhel- minalaan door de gemelde barricade zal worden ondervonden, lijkt niet moeilijk te overwinnen, de barricade is immers door het kampongterrein Z. van de Wilhelminalaan en door de villawijk te omtrekkenoverigens wijst de toestand wel uit, dat krachtdadig zal moeten worden opgetreden. Dit laatste impliceert, dat voor de eigenlijke actie (het doordringen in de stad) zooveel mogelijk troepen beschikbaar moeten blijven. Toch zal rekening moeten worden gehouden met bet afzonderen van troepen voor afsluiting in het Zuiden en Oosten hiervoor kan in geen geval meer dan een sectie worden afgezonderd, zoodat deze afsluiting grootendeels zal moeten worden bewerkstelligd met patrouilles (dus bewegelijke afsluitingsafdeelingen)Ook voor „dekking trein" zal iets moeten worden aangewezen, waarvoor hoogstens te bestemmen 1 brigade -j- 1 km. Het is verder van belang aanstonds zooveel mogelijk de terreur te beperken, hetgeen al wordt bevorderd door het patrouilleeren van de sie. Pau. door de villawijkgelukt het deze afdeeling ook uit het W. niet tot het centrum door te dringen, dan zal zij haar verkennende taak voorloopig dienen te staken en moeten overgaan tot het beveiligen van de villawijk, terwijl zij de verzetspartij bij b Erratum I. M. T. 1936, nr. 12 blz. 1153, 2de regel van boven voor „Wilhelminastraat" te lezen „Willem straat". 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 30