Men is aldaar bezig de gebouwen ter verdediging in te richten. De sie. Pau. heeft de villawijken van plunderaars gezuiverd, waarbij een 5-tal verzetslieden zijn neergelegd. In het W. deel der stad is een barricade opgericht in de Heeren straat 200 m van de Nassaustraatdeze barricade loopt in Z. richting door tot aan de huizenrij aan de Hoofdstraat. Het is de sie. Pau. niet gelukt van W. richting uit in de richting van het Oranjeplein door te dringen. In het centrum van de stad vallen zoo nu en dan schoten. De Wrn. hebben 3 mannen, die de stad in W. richting trachten te ontvluchten, gearresteerd. Een van hen was gewapend met een revolver, de identiteit van deze personen is nog niet vastgesteld. Ook de afsluitingsgroep bij den spoorbaan heeft één man gearres teerd, terwijl een ander, die zich bij de arrestatie wilde verzetten, onmiddellijk is neergelegd. E. Verder verloop van de actie. Bij het eerste ochtendgloren (5.30) rukt de pau. op tot onmid dellijk voor de barricade vuur wordt ontvangen van achter de barricade en uit de huizen aan de Oranjelaan ter weerszijden van de barricade. Dit vuur is het sein voor de sie.gemot.inf. en de 2e sie. van 2-Inf. XX om respectievelijk door de kpg. Z. van de Wilhelminalaan en over de achtererven van eenige villa's, de barricade links en rechts te omtrekken. Door eenige welgemikte schoten (3 dooden en vermoedelijk 2 gewonden) wordt de bezet ting verdreven, zij vlucht in de richting van het Oranjeplein. In de aan de barricade grenzende leegstaande villa, houden nog eenige verzetslieden stand. De open voorgalerij en de glazen vensters van de achtergalerij zijn echter onvoldoende afgesloten, zoodat dit huis spoedig is gezuiverd. Een 3-tal gewonden en 1 doode worden hier nog aangetroffenéén revolver en 2 geweren vormen de buit. Met een paar noodverbanden wordt de eerste hulp aan de gewonden verleend, zij worden daarna in een goedang opgesloten. Met behulp van (op de auto's van de sie.gemot.inf.) meegevoerde gereedschappen is er spoedig een doorgang in de barricade gemaakt (6.30). De inmiddels verzamelde sie. Pau. krijgt opdracht op te rukken naar het politiebureau en daarna naar de woning van den A. R.; de sie. gemot. inf. volgt te voet, de daarbij behoorende auto's (waarop de kmn.) sluiten achter den staart aan. De le sie. 2-Inf. XX (min 1 brig, -f- 1 km.) ontvangt bevel de steenen huizen op den driesprong Willemstraat Derde Dwars weg te bezetten, de 2e. sie. rukt door de villawijk op naar het 34

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 36