Bankgebouw op het Oranjeplein. Kap. D. bevindt zich bij de sie. gemot. inf. Als de sie. Pau. het politiebureau nadert, blijkt het reeds door de belegeraars te zijn verlaten, waarop de Paun. verder oprukken naar de woning van den A. R. Wanneer Kapt. D. bij het politiebureau aankomt, ziet hij eenige honderdtallen tellende menigte op het Oranjeplein verzameld, ook het Gemeentehuis aan den overkant van het plein is door de opstandelingen bezet. De menigte, waarbij geen wapens worden opgemerkt, is zeer opgewonden, men loopt heen en weer, niemand weet wat te doen, leiding schijnt geheel te ontbreken. Kapt. D. vermoedt dat de leiders in het Gemeentehuis of nog verder weg zitten. Na het vermeesteren van de barricade is geen schot meer gehoord. Kapt. D. beveelt de sie. gemot. inf. en de sie. inf., die inmiddels bij het Bankgebouw is aangekomen, de menigte uit een te drijven op de door ons in I. M. T. 1936 nr. 8 blz. 749 e.v. ge schetste methode de sien. worden daartoe aan de N. zijde van het plein opgesteld. De kmn. blijven op de auto's en in het bank gebouw opgesteld, met opdracht in het bijzonder het gemeente huis te observeeren en bij het eerste schot daaruit, de vensters van de bovenverdieping krachtig onder vuur te nemen. Het voor de menigte bestemde bevel om uit een te gaan en de waarschuwing, dat bij verzet zal worden gevuurd, wordt door het opsteken van de betreffende medegevoerde borden bekend gemaakt. De voorste brigades van de beide secties rukken in linie vastberaden voorwaarts, de menigte begint te wijken, hier en daar manen de geweerkolven tot eenigen spoed aan. De le sie. (min 1 brig. 1 km.) meldt met een afgesproken sein (zwaaien met een blauwe vlag)dat zij de bevolen huizen heeft bezethaar wordt opdracht gegeven aldaar in reserve te blijven. De hoop het gemeentehuis zonder bloedvergieten te kunnen bezetten, vervliegt, want als de voorste brigades het gemeente huis op ongeveer 200 m genaderd zijn, wordt van daaruit gevuurd, hetgeen onmiddellijk door de kmn. wordt beantwoord. De menigte vlucht nu zoo snel mogelijk in W. en O. richting, eenigen kunnen het gemeentehuis nog binnenkomen. Inmiddels heeft een pau. het bericht gebracht, dat de opstandelingen bij het verschijnen van de sie. Pau. zich haastig uit de omgeving van de woning A. R. heeft verwijderd. De sie. Pau. krijgt nu opdracht het erf van het gemeentehuis aan de Z. zijde af te sluiten en van de W. zijde onder vuur te nemen en iedereen, die naar buiten vlucht neer te schieten, Het oprukken van de Pau. langs de Z. zijde van het Oranje plein heeft ten gevolge, dat de witte vlag wordt uitgestoken. Het gemeentehuis wordt nu omsingeld (V. P. T. L. Hfdst. XIV) en het vuren gestaakt. 35

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 37