De opstandelingen worden gelast één voor één naar buiten te komen, waarna zij worden gefouilleerd en verzameld (plat zittende, de beenen recht vooruit) op het midden van het Oranjeplein. Een 3-tal auto's van den trein wordt opgehaald de 90 man tellende bende hierop geladen (9.00). Zij worden naar de stand plaats van den trein gebracht en aldaar onder bewaking van de dekking trein gesteld, omdat nog geen goede gelegenheid tot op sluiting is gevonden en de afvoer naar B. veel tijd en minstens ,een brigade dekking zou kosten. Het verdere verloop van de actie tot 12.00, de berichten, welke van de recherche, de politie en het bestuur binnenkomen, blijven hier onbesproken. F. Toestand te 12.00. Het N. stadgedeelte tot en met de Z. aan de Hoofdstraat staande huizen is van de verzetspartij gezuiverd. De laatste en vermoedelijk krachtigste kern van verzet heeft zich verschanst in het stationsgebouw en de Z. en W. daarvan staande gebouwen. De juist van een verkenning teruggekeerde sie. Pau. is op de Aloon2 opgesteld. De sie.gemot.inf. in den klappertuin aan het einde van den Paralelweg. De 3e sie. is afgelost door de 2e sie., en heeft nu den viersprong Hoofdstraat Derde Dwarsweg met aangrenzende huizen bezet, de le sie. (min 1 brig. 1 km.) den viersprong Hoofdstraat Tweede Dwarsweg met belendende perceelen. De afsluitingstroe pen zijn nog gehandhaafd. De stadspolitie patrouilleert in het van verzetslieden gezuiverde stadsgedeelte. De barricaden zijn hier door de goedgezinde bevolking geslecht. De telefonische verbinding met B. is hersteld. GevraagdHoe wordt het laatste verzet gebroken en welke maat regelen neemt Kap. D. daarna voor het blijvend be- heerschen van de stad, waarvoor hij slechts de beschik king behoudt over 2-Inf. XX en de stadspolitie van B. (40 man) (Wordt vervolgd). 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 38