5. DE ORGANISATIE VAN ONZE REGIMENTEN INFANTERIE door R. B. VAN DIJKEN, Kapitein der Infanterie. Nu allerwegen het besef levendig wordt, dat versterking van ons leger urgent is, vraagt uiteraard ook de infanterie, het hoofd bestanddeel van dat leger, volle aandacht. Er zal wel niemand te vinden zijn, die de huidige organisatie van onze veldinfanterie ideaal zou durven noemen. Het mag als bekend worden ver ondersteld, hoe die organisatie ontstaan is uit de voor eenige jaren bestaandeDe bezuiniging, noodgedwongen op de weermachtsuit gaven toegepast, leidde ook tot een inkrimping van de infanterie door toevoeging van een moderner bewapening werd getracht de gevechtskracht van het overblijvende op te voeren. Hoe goed men daarin gelet op de 'drukkende financieele omstandigheden ook toenmaals moge zijn geslaagd, het zal duidelijk zijn, dat een „reorganisatie in het mindere", welke bovendien nog in snel tempo moest worden uitgevoerd, een niet in alle opzichten be vredigend geheel heeft kunnen opleveren. Deze reorganisatie, ontworpen in 1932, dus nu reeds bijna 5 jaren oud, is bovendien weer achterhaald door de ontwikkeling van techniek en tactiek. De ontwikkeling der gepantserde voertuigen, in het bijzonder die der vechtwagens, doet verwachten, dat het optreden van deze wapens in terreinen, waarin dit tot voor korten tijd uitgesloten werd geacht, mogelijk zal zijnde behoefte aan pantserafweer- wapens doet zich daardoor in steeds toenemende mate gevoelen, terwijl eveneens het gebruik van al of niet gepantserde voertuigen op rupsbanden binnen de infanterie onder de oogen kan worden gezien ]jDaarnaast zal het wellicht mogelijk zijn, de motorisee ring in het regiment infanterie af te ronden. Tactisch is een steeds duidelijker streven te onderkennen, de infanterie haar aanvalskracht, welke tegenover automatische wapens gebleken is onvoldoende te zijn, terug te geven, niet alleen b Het gebruik van, in afzonderlijke eenheden samen te vatten, vecht wagens tot steun van de infanterie blijft in dit bestek buiten beschouwing. 37

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 39