door steun van artillerie en samenwerking met vechtwagens, doch ook door opvoering van het peil van haar eigen bewapening en van haar beweeglijkheid. Wij zien daartoe krombaanwapens indeelen bij z.m. al haar échelons, mitr.pistolen bij de stooteen- heden, organisatie in weinig omvangrijke, gemakkelijk te com- mandeeren onderdeelen, vermindering van de belasting van den man op het gevechtsveld, besparing van vermoeienis buiten het gevechtsveld door vervoer op motorvoertuigen. Verder neemt de beteekenis van het luchtwapen voor den strijd van de troepen op den grond steeds toe. Overigens blijven stemmen opgaan, die waarschuwen tegen op voeren van het peil der bewapening ten koste van het aantal stooteenheden (fus.sien. en -cien.) vooral de bewegingsoorlog zal een overmaat van eenheden, geschikt voor de manoeuvre, eischen als reserve, om aan onverwachte omstandigheden het hoofd te kunnen bieden en om de snel verbruikte stootkracht nog op het gevechtsveld te kunnen aanvullen, is een groot aantal fus.een heden noodzakelijk. De verhoogde indeeling van speciale wapens zal echter weinig keus laten, wil men althans niet te omvangrijke, onhandelbare onderdeelen scheppenaan den anderen kant zal de indeeling van speciale wapens tot het strikt noodige beperkt moeten blijven. Toetsen wij onze infanterie-organisatie aan de in het voorgaande geschetste tendenzen, dan vallen de volgende onvolkomenheden op: a. het regiment beschikt over te weinig krombaanvuur (hand granaten en mortieren) b. het regiment beschikt over onvoldoende en te weinig krach tige pantserafweerwapensdeze wapens kunnen bovendien slechts incidenteel voor die taak beschikbaar worden gesteld c. het regiment is onvoldoende beschermd tegen luchtaanvallen d. ondanks de indeeling van 4 fuselier-compagnieën heeft het bataljon naar verhouding te weinig stootkracht, doordat te veel manschappen als munitie-drager zijn vastgekluisterd aan den km. de stootkracht schijnt bovendien grooter dan zij in werkelijkheid is, doordat daaruit personeel moet worden af gestaan voor verkenners en ordonnansen bij de sectie-com mandanten e. bewapening en uitrusting binnen de bataljons zijn nu reeds te ongelijksoortig zooveel te meer zullen zij dit zijn na invoe ring van nieuwe krombaan- en pantserafweerwapens en mitr.- pistolen de vereeniging in de afdeeling mitrailleurs en inf. geschut van wapens, die, gelet op hun vermogen en taak, ten deele batal jonswapens, ten deele regimentswapens zijn, staat een alge- heele motoriseering van dit onderdeel in den wegtactisch noch marschtechnisch is het thans een bevredigend geheel. 38

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 40