een bat.wapen den aanwezigen mortier, echter tenminste 4 stukken per bataljon (zoolang de wapentechniek nog geen bevre digend sie.wapen kan leveren, kan dit aantal hooger zijn) een regimentswapen van grooter vermogen (bijv. 2X2 stuk ken van 10 cm met een werkzame dracht van 4 a 5 km) ad b. Pantserafweer. Onze zware mitrailleur dreigt een schaap met vijf pooten te moeten zijn Hoofdzaak voor deze wapens is bestrijding van doelen in de lucht (A.T.V. I, 73), doch zij kunnen ook ingezet worden voor vuur op groote afstanden en voor bestrijding van doelen achter pantsers. Voor laatstgenoemd gebruik zijn zij de eenige aanwezige doelmatige infanterie-wapens evenwel van gering vermogen op de kleine afstanden kan nog juist uitwerking wor den verkregen tegen lichte (tot 8-tons) vechtwagens tegen lichter gepantserde voertuigen (de meeste pantserauto's en kleinere vechtwagens) is op grooter afstand uitwerking te verkrijgen. In het algemeen kan die uitwerking voldoende worden geacht tegen enkele pantservoertuigenwanneer echter de in den Volksraad aangekondigde proeven de bruikbaarheid van vechtwagens in verschillende van onze terreinen zouden uitwijzen, zal rekening moeten worden gehouden met een massalen inzet van vijandelijke vechtwagens, waardoor reeds op grooter afstand uitwerking moet kunnen worden verkregen, zoowel om een redelijke kans te heb ben den aanval vóór de hoofdweerstandslijn tot staan te brengen, als om vrijheid te behouden, de eigen pantserafweerwapens in de diepte te échelonneeren. Het invoeren van nieuwe pantserafweerwapens zou ons tevens in staat stellen de zware mitrailleurs meer vrij te maken voor hun eigenlijke taakzij zijn broodnoodig voor de zelfverdediging van het regiment tegen luchtaanvallen. Een eerste eisch is, dat de voorste infanterie-afdeelingen zich zelf kunnen verdedigen tegen gepantserde wapens een wapen, dat tot nabij de voorste lijn kan worden medegevoerd, zal natuur lijk geen overgroote uitwerking kunnen hebbendoch uit een moreel oogpunt mag aan de infanterie in voorste lijn een dergelijk wapen niet worden onthoudenenkele van deze „Tankbüchse", hetzij volgens het ,,Gehrlich"-principe, hetzij volgens orthodoxer beginselen ontworpen, dienen bij elke fuseliercompagnie te kun nen worden ingezet. Zulks wil geenszins zeggen, dat deze wapens gelijkelijk over de onderdeelen zouden moeten worden verdeeld. Integendeel, waar in onze terreinen het „pantsergevaar" lang niet overal even groot zal zijn, schijnt een organieke indeeling bij het bataljon doelmatig aangezien er weinig verband is tus- 1) De gebundelde handgranaat, A.T.V. I, 152, blijft een improvisatie. 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 42