schen den inzet van deze wapens en dien van de mitrailleurs, zou de Engelsche organisatie (waarbij in het mitrailleur bataljon aan elke sectie mitrailleurs een 17 mm tankgeweer gewicht 15,7 kg is toegevoegd) niet moeten worden nagevolgd, doch dienen de tankwapens is een afzonderlijke groep te worden vereenigd. In hoogere échelons zullen dan echter zwaardere wapens aan wezig moeten zijn, opgewassen tegen elk gepantserd voertuig. Ook m.h.o. op de verdere ontwikkeling van den vechtwagen zal niet beneden een kaliber van 40 mm mogen worden gegaan. Een dotatie als voor verschillende buitenlandsche legers bepleit schijnt voor ons niet noodzakelijk volstaan zou kunnen worden met een pantserafweercompagnie van 3X4 kanonnen, waarbij er dan op gerekend is, dat de groote eenheden nog over pantserafweer- wapens beschikken, om in bijzonder gevaarlijke strooken, dan wel tegen een onderkenden vechtwagenaanval te worden ingezet. x) ad. c. Verdediging tegen luchtaanvallen. Het beschikbare aantal zware mitrailleurs, vrijgemaakt voor deze taak, is nauwelijks voldoende om den marsch van het regi ment voortdurend te beschermen. Ontplooit zich het regiment of marcheert het met veiligheidsmaatregelen, dan zal het optreden van de zware mitrailleurs zich moeten beperken tot het veilig stellen van enkele belangrijke punten. Is het regiment eenmaal tot het gevecht ontwikkeld, dan zullen de treinen het meest be scherming tegen luchtaanvallen noodig hebben hun eigen bewa pening is in dit opzicht onvoldoende. Ondanks de algemeene bescherming, welke de zware mitrailleurs in het gevecht dus in hoofdzaak aan de achterste organen van het regiment verleenen, zullen ook de in het terrein opgeloste onderdeelen vaak gedwon gen worden wapens tegen luchtdoelen in te zettenhet organieke aantal mitrailleurs bij de bataljons moet dan echter toelaten een deel van die wapens voor dit doel (zij het als neventaak) af te zonderen. Hoewel uitbreiding van het aantal mitrailleurs per bataljon tot 3X4 wapens aantrekkelijk is, blijkt uit een globale berekening, dat beperking in dit opzicht noodig zal zijn, teneinde geen te logge bataljons te krijgen. Wij zijn steeds zeer gehandicapt door de beperkte capaciteit van de op onze terreinen berekende vervoer- 1) De vraag of daartoe speciale „tankjagers" moeten, dan wel vechtwa- gens (bewapend met tenminste 40 mm geschut) kunnen worden bestemd, is v.z.v. ons bekend nog nergens buiten het stadium van academische studie getreden. Opvallend is echter, dat de specialist terzake in den Duitschen Generalen Staf (Mj. A. von Schell) naast wapens van 2 cm in cie. en bat., en wapens van 37 tot 50 mm bij reg. en div., zoowel voor aanval als verde diging vechtwageneenheden in de div. noodig oordeelt. 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 43