Ie. met gw. (bij Eur. cien.) c.q. k.bewapendentaschvoorraad 50 in marschuitrusting al dan niet aan te vullen met 48 km.- munitievoor gevechtsuitrusting al of niet aan te vullen met 50 k.- en (of) 96 km.munitie 2e. met pistool bewapendentaschvoorraad 24 voor bepaalde specialisten (km.helper, ev. munitiedragers mortier en tank buks) in marsch- of gevechtsuitrusting aan te vullen met bij zondere onderdeden of munitie-voorraad 3e. met mitr.pistool bewapenden met bij gevechtsuitrusting 300 schoten. ad. f. Organisatie. Onder onze omstandigheden moet als beginsel voorop staan, dat het bataljon in zichzelf de middelen moet vinden zoowel voor aanval als verdediging, zonder dat daartoe behoeft te worden overgegaan tot motoriseering. Aan den anderen kant moeten de niet-gemotoriseerde deelen van het regiment zoo beperkt moge lijk worden gehouden. Eenerzij ds is hierdoor de plaats van mitrailleurs en mortieren binnen het bataljon bepaald 1) en die van zware mortieren, zware mitrailleurs en pantserafweerkanonnen buiten het gewone batal jon, anderzijds vergt zulks een volledige motoriseering van de regimentswapens en van een zoo groot mogelijk deel van de niet in de strijdende gedeelten medegevoerde munitie (op rupsbanden). Toevoeging zonder meer van mortieren en meer mitrailleurs aan onze bestaande bataljons zou de sterkte van een bataljon brengen op 1200 a 1300 man met 250 paarden en dfc 80 karren, waardoor het een volslagen onhandelbaar onderdeel zou worden. In de dz. ontworpen organisatie, weergegeven in de bijlage achter dit artikel, is daarom de oplossing gezocht in een gewijzigde verhouding tusschen de aantallen collectieve bataljons wapens en het aantal fuselier-compagnieën. Hierdoor blijkt het mogelijk den omvang van het bataljon binnen redelijke grenzen te houden een verdere beperking van dien omvang schijnt slechts mogelijk door verdere verplaatsing van den op het gevechtsveld mede te voeren munitievoorraad naar hoogere, gemotoriseerde, échelons dit lijkt echter i.v.m. de verschillende factoren, welke daarbij in aanmerking moeten worden genomen, ook voor de naaste toekomst, voorbarig. Noodgedwongen is de vierde fuselier-compagnie vervallen. Het aldus ontbreken van een gewenschte, zoo niet noodzakelijk te De nieuwe Engelsche organisatie, waarbij deze wapens per regiment in een speciaal bataljon zijn vereenigd, biedt zekere voordeelen t.a.v. tech nische opleiding van het daarbij behoorende personeel. Voor onze omstan digheden (zoowel in vredes- als in oorlogstijd meer zelfstandig optreden der bataljons) lijkt een dergelijke organisatie minder bruikbaar. 46

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 48