2 Op grond van de overweging, dat de compagnieën twee maal de sterkte der te bezetten veldpolitiedetachementen dienen te hebben, zulks met het oog op de aflossing en de aanvulling van vacatures, kon aan de formatie van de marechausseecompagnieën (170 ongegradueerden) niet worden vast gehouden en ligt de sterkte der compagnieën aan ongegradueerden thans tusschen de 160 en 200. Het W. J. der I. K. V. van 1935 vermeldt ter zake nog De tewerkstelling van de helft der marechausseecompagnieën als veld politie onderging in 1935 geen wijziging. T.a.v. de aflossing werd bepaald, dat voortaan om de 9 maanden de helft van de als veldpolitie tewerkgestelde marechaussee's zal worden afgelost, m.u.v. de commandanten van detache menten en gedetacheerde gedeelten, die telkens na 1% jaar zullen worden vervangen. Voor de eerste maal geschiedde de aflossing in begin October 1935. In 1936 zal wederom een politioneele opleiding voor officieren, kader, motorrijders en monteurs noodig zijn. In politioneel opzicht bleven de diensten van de marechaussee's als veld politie goed voldoen. De ervaring met de in 1935 in militair verband terug- keerende marechaussee's opgedaan was niet beneden de verwachting. Het geen aan militair technische vaardigheid was ingeboet werd spoedig herkregen. Aangezien het leger de helft van de marechaussee's slechts noode mist, feitelijk niet kan missen, wordt verlangend uitgezien naar het tijdstip, waarop deze crisismaatregel kan worden ingetrokken. Temeer doet zich de behoefte aan uitbreiding van de 6 halve compagnieën mar. gevoelen, nu ook voor militaire politietroepen waarschijnlijk een beroep op dit korps zal moeten worden gedaan. Korten tijd voor het overnemen van de veldpolitiedetache menten door de marechaussee's deed de Legercommandant een schrijven uitgaan, waarin o.m. vermeld was, dat de betrokken militairen er op gewezen dienden te worden, dat van hen ook in htm nieuwe functies de grootst mogelijke tact, toewijding en plichtsbetrachting werd verwacht en dat zij zich in het bijzonder rekenschap moesten geven van de nieuwe verhouding, welke tusschen hen als fungeerende politieambtenaren en de organen van het civiel bestuur werd geschapen. Het is mij niet geheel bekend, hoe bedoelde verhouding in de overige residentie's op Java is zeker kan echter worden gezegd, dat inderdaad met groote nauwgezetheid en soepelheid de mili tairen de hun opgedragen ongewone werkzaamheden hebben vol voerd. Na een aflossing van een detachement kost het de eerste maanden wel een beetje moeite om de marechaussee's die soepel heid bij te brengen. De politie toch werkt veelal preventief menigmaal kan met een waarschuwing worden volstaan en is het niet noodig ja zelfs ongewenscht dadelijk een proces-verbaal op te maken, indien een persoon een overtreding begaat. Dit moest den militairen worden bijgebracht. Omgekeerd moesten

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 4