51 Hoewel S. erkent, dat vooral bij den aanval, pantserjagers van groot nut kunnen zijn, daar het vooral door onvoldoende Gelandegangigkeit altijd moeilijk is, afweergeschut tijdig op de juiste plaats te brengen, gevoelt hij meer voor indeeling van „Truppen-Panzerverbanden", welke tot opdracht krijgen a. ondersteuning inf. bij alle gevechtshandelingen b. pantserafweer in de hand van den div. cdt. (inzetten overeenkomstig de pantserafweercien. of de pantser-jagerverbanden). Motorisatie en mechanisatie in het buitenland. Gegevens ontleend aan M. W. Mitteïlungen. Sept. 1936: De Sovjet-Unie had einde 1935 3 kader- en 7 territoriale gemot.divn. en vormt een volledig gemot, dekkingsleger. Aan vew. troepen bestonden 5 pantserregimenten en 12 zelfstandige pantserbatn. en cien. met in totaal 3000 vewn. Duitschland bezit 3 pantserdivn. of bovendien nog gemot. divn. of brign. bestaan, is niet bekend. Italië had een gemot, div., die destijds in Oost-Afrika is geweest bovendien telt het It. leger 3 snelle divn., welke gedeeltelijk gemot. zijn. In Engeland wordt de cav.div. gereorganiseerd tot een gemech. div. Verder werd in Egypte de Britsche cav. brig, in een „hoogere mech. eenheid" van 3 regn. (een gemot, cav.reg., een licht cav. tank reg. en een vew.reg.) omgebouwd. Frankrijk heeft een gemech.cav.div. en minstens 7 gemot.inf.divn. Tactisch gebruik van vewn. In M.S. van Nov. 1396, zet luit. Warringa zijn artikel over vewn. voort. In enkele bladzijden wordt een duidelijk beeld der tactische beginselen gegeven. Wij ontleenen hieraan het volgende a. Opmarsch en naderingsmarsch. Wanneer de voorhoede in gevecht kan komen, krijgt zij de beschikking over 1 of meer sien.vewn. (lichte, tactisch snelle vewn. zijn hiervoor het meest geschikt). Deze sien. verplaatsen zich sprongsgewijze, achter het voorste echelon van de voorhoede (Indien geen afzonderlijke marschweg is aange wezen, marcheert de rest van de cie. achter een der marschgroepen of colonnes in 2e linie). De sier wordt bij het stooten op een niet aaneengesloten vuurfront als regel omvattend ingezet. b. Gereedmaken voor den aanval. Gedurende de voorbereidingen voor den aanval, worden de vewn. in een buiten 's vij. vuurbereik gelegen verzamelstelling opgesteld en aldaar voor den strijd gereedgemaakt (munitie, bedrijfsstoffen, enz.). Den dag, voorafgaande aan den aanval, verplaatsen zij zich gevechtsklaar en in een gesloten formatie naar de buiten 's vij. werkdadig vuur gelegen afwachtingsopstelling. De verplaatsing moet gedekt z.n. bij duisternis geschieden. Zoo kort mogelijk voor den aanval wordt de uitgangsopstelling ingenomen. Deze verplaatsing geschiedt bij duisternis en moet door art. vuur en motor geronk worden overstemd. De uitgangsopstelling der vewn. ligt in het algemeen zoo dicht achter die der inf., dat de vewn. op het uur U de inf. kunnen voorafgaan. Voor moderne tanks kan dit om de gedachten te bepalen in de lijn der art. stellingen zijn. Zij zijn door hun snelheid in staat op het uur van aanval de inf. snel in te halen. Voor langzame vewn. kan het noodig zijn, deze in de inf. uitgangsopstelling op te stellen, hetgeen echter alleen mogelijk is tegenover een niet georganiseerden en artilleristisch

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 57