57 rest van de troepen, aan art. minstens 1 bij. sterk, staat onder onmiddellijk bevel van den det.cdt. Wegens de grillige terreinvormen en de daardoor ver oorzaakte geringe marschsnelheid van 2 km/uur geeft men de voorkeur aan (muilezel) bg.bijn., daarna volgen vd. en mot.bijn. Daar art. bestrijding en storende vuren zelden voorkomen, bestaat de taak van de art. vrijwel uitsluitend uit het verleenen van rechtstreekschen steun aan de inf. en wel doorle voorbereiding van den aanval met zeer korte vuren op het aanvalsdoel 2e het met waarneming afgeven van vuren welke zich, op 200 a 300 m vóór de inf. blijvend, met haar snelheid verplaat sen. Materieel en mu. voorraad leggen bij de uitvoering beperking op het 6,5 cm berggeschut heeft een max. dracht van 4000 m, de werkzame dracht van de veld is slechts 5500 m het aantal beschikbare schoten per stuk bedraagt slechts 180, 216 en 190, onderscheidenlijk voor de bg.-, vd.- en gemot.vd.art. De practijk wees uit, dat men zonder aanvulling ongeveer 15 vuren moet kunnen afgeven; per bij. zijn dus per vuur 50 schoten beschik baar. Daarom is een „particulière virtuosité des officiers de tir" noodig „Si l'artillerie de France est une artillerie de Colonels, l'artillerie du Levant doit être une artillerie de Capitaines elle vaudra ce que vaudront ses officiers de tir, capitaines et lieutenants". De beschrijving van een tijdens de onderwerping van de Druzen geleverd gevecht licht het artikel nader toe. In het B.B.S.M. (Aug.) geeft kol. Melen Quelques remarques au sujet du deploiement rapide de l'artillerie divisionnaire dans le cas d'une attaque inopinée au cours d'une marche d'approche. Hij is van meening, dat de toenemende motorisatie de kansen op een dergelijken aanval waartegen de art. een van de krachtigste bestrijdings middelen vormt sterk zijn gestegen. Daarom is het een eerste vereischte, de div.art. snel tot ontwikkeling te kunnen brengen hiervoor moeten door loopend voorbereidingen worden getroffen terwijl tijdens den naderings- marsch voortdurend verband dient te bestaan tusschen den div.art.cdt. en zijn afdn. Tot de voorbereidingen rekent S. het reeds vóór en tijdens den naderingsmarsch zonder ophouden doen uitvoeren van verkenningen van stln. en wgpn. de afd.cdtn. worden van de uitslagen op de hoogte gehouden. Het gewenschte verband komt tot stand doordat de afd.cdtn. dit tijdens den marsch op aangewezen punten van de vb.assen opnemen, door het van te voren aangeven van mogelijke copn. en vbn. en tenslotte met behulp van ber.offn. Deze bevinden zich met den div.art.cdt. nabij den div.st. en houden zich daar voortdurend op de hoogte van den tactischen toestand en van de uitslagen van de verkenningen. Moeten de afdn. in stl. komen, dan brengen zij per motor de bevelen over welke zeer kort kunnen zijn dank zij de getroffen voorbereidingen is het noemen van de stl. voldoende. De beschouwingen schematisch toegelicht- voor een uit 5 afdn. bestaande div.art. leeren niets nieuws n.h.v. hebben zij de bedoeling, een gedachten- wisseling uit te lokken. Merkwaardig is, dat S. het noodig acht, te bepleiten, de tf.vb. van voorhoede cdt. met de tot het bereiken van de volgende lijn voor steun aangewezen art. doorloopend in stand te houden. Wij vragen ons af, wat de voorhoede cdt. heeft aan steunende art., waarmede hij niet is verbonden Gnl. Marx behandelt hetzelfde onderwerp, thans echter voor een bij., in Das schnelle Handeln der Artillerie im Bewegungskriege (M.W. nr. 10) en wel n.a.v. een klacht van Fransche zijde, dat de vd.art. snel optreden zou hebben verleerd. S. wijt dit euvel aan twee invloeden den stellingoorlog en de vredesperiode. Aan de hand van weergegeven oorlogservaringen becritiseert hij het vóór het in stelling komen geven van lange bevelen en de starheid van het D. art. voorschrift. Met gepaste vreugde kan worden vastgesteld, dat onze voorschriften geheel tegemoet komen aan de bezwaren, geuit door den zoo ervaren schrijver.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 63