58 Het reeds genoemde nr. van het B.B.S.M. bevat een aanhaling uit Le role du canon de campagne cuirassé door gnl. Camon gepubliceerd in La France Militaire (Mei). S. betoogt, dat de vew. te allen tijde gesteund moet worden door gepantserd veldgeschut op auto-affuiten in den av. om de op de eigen tanks vurende vij.art. te bestrijden en, in de nabijheid van de vij.stl. gekomen, deze te bevuren door „tirs sur zone, abattant au petit bonheur les canons perforants et les canons d'accompagnement de l'infanterie ennemie". In de vdd. bestaat de taak van dit geschut uit het bevuren van de vij.tanks (op zoo groot mogelijken afstand te beginnen) en van de de vewn. steunende vij.art. Uit het bovenstaande blijkt wel zeer duidelijk, dat de tanks, waarvan men eenigen tijd de verwachting koesterde, dat zij de art. in meerdere of mindere mate zou kunnen vervangen, de taak van dat wapen niet alleen hebben uitgebreid doch tevens aanleiding geven tot het opleven van het artillerieduel. Kol. b.d. Voigt Ruscheweyh geeft in Hinhaltender Kampf und entschei- dungsuchende Verteidiging (A.R., Aug.) in groote trekken de taak aan van den art.cdt. in de genoemde gevallen. In het Sept.-nr. van de Revue d'Infanterie troffen wij een artikel aan van de hand van den bekenden schr. luit.-kol. Mazenod Quelques données techniques sur Vartillerie. Indachtig aan het feit, dat één van de grondslagen voor een goede samenwerking bestaat uit „bekendheid met de tactische en technische mogelijkheden van elk wapen" (A.T.V. II, pt. 43) geeft S. een heldere uiteenzetting waarbij hij zich bepaalt tot de 75 mm, daar dit het geschut is, dat speciaal is geroepen voor het verleenen van steun aan de infanterie. Het artikel bevat de volgende hoofdstukken technische bijzon derheden (o.m. den invloed van spreiding en terrein op de vuurmogelijk- heid); de afdeeling in stelling (verkenning, stellingkeuze, stellingname en waarnemingspunten)waarneming en vuurleiding (voor het verkrijgen van uitwerking is behoudens in enkele speciale gevallen waarneming nog steeds noodig) envuursoorten en vuurwijzen (duidelijke weergave van de vuurcapaciteit van bij. en afd.)het artikel wordt ter lezing aanbevolen. Het Aug. nr. van de A.R. vermeldt het een en ander omtrent de reorga nisatie van de art. in Zwitserland. Het leger wordt verdeeld in 4 zelfstandige bergbrigaden en 9 divn. van 3 regn.inf. waarvan 1 de bezetting van de St. Gotthardwerken uitmaakt en 2 andere als bergdivn. worden aangeduid. Alle divn. beschikken over 1 reg.vd.art. a 3 afdn. a 3 bijn. a 4 stun, benevens 1 afd. van 2 a 3 bijn. a 4 kanonnen van 10.5 cm de St. Gotthard en de bergdivn. bovendien nog over een afd.bg.art. (organisatie niet nader aangegeven). De bergbrigaden beschikken over bg.bijn. en motorart. (als voren). De tot nu toe bij de divn. ingedeelde 12 en 15 cm hwn. worden samengevoegd de legerart. bestaat dan uit 2 regn. 12 cm hw., 2 regn. 15 cm hw. en 3 regn. gemot. 10.5 cm kanonnen (als voren). De ld.art. zal bestaan uit 90 of 99 bijn., samengevoegd in 10 a 11 regn. De nadruk welke wordt gelegd op den lucht afweer blijkt nog nader uit de volgende cijfers voor uitbreiding en wijzi ging van het bestaande art.mat. worden 26 mil.frs., voor de luchtweermid- delen 48,2 mil.frs. uitgetrokken. Vuurtactiek. In Feuerleitung Feuerzusammenfassung (A.R. Aug.) behandelt kol. Schlieper de vuurconcentratie. Heeft de oorlogservaring eenerzijds de groote vooral moreele uitwerking van de concentratie van het vuur van één of meer afdeelingen aangetoond, anderzijds wees zij uit, dat het niet zoo eenvoudig is, te voldoen aan de twee factoren tijd en ruimte. Dit wordt vooral veroorzaakt door de omstandigheid, dat de bijn. normaal hun eigen taak uitvoeren waardoor voor het afgeven van elke nieuwe concentratie

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 64