vullen van politie-agent le of 2e klasse, ontvangen hun opleiding bij de compagnieën in het garnizoen. Zoo hadden in de jaren 1932 en 1934 en heeft ook thans (1936) weer een cursus te Soekaboemi plaats. Deze cursussen duren voor officieren 5 maanden, voor Eur. onderofficieren 6, voor Inheemsche onderofficieren, Eur. bri gadiers, korporaals en manschappen (motoristen) 4 maanden en voor marechaussee's (monteurs) 6 maanden. De officierscursus omvat in hoofdzaak lessen in straf- en burger lijk recht, strafvordering, dactyloscopie en signalementsleer, speur- kunst, algemeene verordeningen, administratieve voorschriften en motorkennis (c.q. rijden). De kapiteins-compagniescommandanten worden belast met de waarneming van de betrekking van technisch leider in de functie van commissaris van politie le klassede luitenants worden adjunct-technisch leider in de functie van commissaris van politie 2e klasse. De duur van 5 maanden voor den officierscursus achten wij te lang vier maanden zijn o.i. ruimschoots voldoende om de onder wezen stof te verwerken. Indien daarmede een volgende keer rekening kan worden gehouden, spaart het Departement van B. B. gedurende één maand kosten uit en heeft het Leger één maand langer zijn officieren ter beschikking. Wat de lengten van de overige opleidingen betreft, deze achten wij goed gekozen. De Eur. onderofficierscursus is de voornaamste opleiding, daar deze de latere detachementscommandanten bij de veldpolitie levert. Behalve in de reeds hooger genoemde vakken krijgen zij nog onderwijs in Land- en Volkenkunde, IVIaleïsch en het opmaken van processen-verbaal. Hun geassimileerde rangen zijn ongeveer als volgt Onderluitenant hoofdinspecteur van politie adj. o. o. of s. m. i. inspecteur le klasse Eur. sergeant inspecteur van politie 2e klasse. De Inheemsche sergeanten le klasse hebben een rang, welke ongeveer overeenkomt met hoofdposthuiscommandantde In heemsche sergeanten 2e klasse en Eur. brigadiers zijn geassimi leerd met posthuiscommandanten 2e klasse. De monteurs en motorrijders krijgen uiteraard hoofdzakelijk les in motorkennis en motorrijden, voorts in wegverkeersbepalin- gen, opmaken proces-verbaal, dienstreglementen en eerste optreden op de plaats van het misdrijf. De marechaussee's le klasse worden later politie-agent 1 klasse de fuseliers zijn gelijk gesteld met agenten der 2e klasse. Wat deze laatsten betreft, moet nog worden opgemerkt, dat zij niet beëedigd worden in tegenstelling met alle overige politiedienaren. Zij kun- 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 6