72 bataljons", maar van uit versterkte punten aan de grens met snelle en energieke detachementen den tegenstander zonder genade onverwachte klappen toebrengen, hem beletten de It. troepen te binden en gebruik te maken van zijn nummerieke overmacht. Grondslag voor elke manoeuvre was bijgevolg een zeer actieve verken- ningsdienstvliegtuigen, verkenningsdetachementen en patrouilles obser veerden den vijand voortdurend ten einde zijn bewegingen te kennen en hem op kritieke momenten te kunnen treffen zonder ooit zich zelf te laten verrassen, terwijl op groote schaal gebruik gemaakt werd van vliegtuigen, cavalerie, pantserauto's, lichte vechtwagens, artillerie met auto-tractie en lastauto's. Er werden lichte colonnes geformeerd en langs de grenzen op gesteld. Sterkere afdeelingen werden gelegerd op de beide hoofdtoegangs wegen langs de Djioeba en Webi Sjebeli bij Loagh Ferrandi, Moestahil en op den uitersten rechtervleugel bij Wal-Wal. In de eerste dagen van October bezetten de It. troepen Dolo en de grensplaatsen Oddo en Walladdaia aan de samenvloeiing van de Webi Djestro en de Ganale Doria. De Abessynsche stellingen bij Gorrahei werden door een escadrille van 6 Caprioni's gebombardeerd, waarbij een munitie depot werd vernield tevens werd een Ab. colonne, op marsch naar Gher- logoebi, door dit escadrille aangevallen en in verwarring gebracht. Op 5 Oct. werd Gherlogoebi, 40 km Z. W. van Wal-Wal na een kort gevecht door de troepen van den Wal-Wal-sector bezet. Den 18en Oct. werd de zwaar versterkte vij. positie Dagnerei aan de Webi Sjebeli door de troepen van dezen sector in samenwerking met de lucht macht aangevallen en bezet. De actie werd ingezet met bommenwerpers, die van geringe hoogte de vij. stellingen met bommen en mitr. vuur be stookten en branden en explosies veroorzaakten zij werd voortgezet door de „doebats" van de groep Moestahil, gesteund door de benden ongeregelde troepen van Olal Dinle, sultan van Sjiaveli, die met al zijn gewapenden naar de Italianen was overgeloopen. De tegenstander reageerde energiek met geweer- en mitr.vuur. waardoor 5 vliegtuigen werden getroffen, echter zonder ernstige gevolgenhij moest zich tot voorbij Callafö terugtrekken, dat door de Italianen werd bezet. Tegelijkertijd werd het eveneens aan de Webi Sjebeli gelegen fortje Boer Dodi vermeesterd. De actie werd voltooid met de bezetting van Sjilave, 80 km N. O. van Boer Dodi. De It. ver liezen waren gering de Abessynen lieten 50 dooden en talrijke gewonden op het gevechtsveld achter. Door deze operaties viel het vruchtbare Sjiaveli-gebied in It. handen en werd de door de It. troepen bezette linie van de Webi Sjebeli tot Wal-Wal over een belangrijken afstand naar voren verplaatst. Na dit vrij gemakkelijk verkregen succes vestigde gnl. Graziani zijn aandacht op de Ab. stellingen bij Gorrahei. Aan deze plaats hadden de Abessynen ten rechte groote waarde toegekend, daar zij hen het bezit van geheel Ogaden verzekerde. Door de aldaar en in haar omgeving gelegen talrijke putten, waarvan het overige gebied bijna geheel verstoken is, kan Gorrahei als de sleutel van Ogaden worden beschouwd. Het bezit van deze plaats was dus voor de Italianen van groot belang. Gorrahei was door de Abessynen zwaar versterkt en bewapend met 60 in zorgvuldig uitgekozen opstellingen geplaatste mitrailleurs, benevens eenige loopgraafmortieren en kanonnen. Ziel van de verdediging was de com mandant Afework. De actie, welke eindigde met de bezetting van Gorrahei, werd vooraf gegaan door hevige bombardementen op 2, 3 en 4 Nov. met 20 toestellen door de luchtmacht uitgevoerd, die in massa-formatie over Gorrahei vlogen en ongeveer 20 ton bommen lieten vallen met zichtbaar goede resultaten, blijkende uit branden van talrijke hutten en magazijnen en de vernieling van verschillende verdedigingswerken. Vooral de actie op 4 Nov. had resul taat, omdat de toestellen, begunstigd door de laag hangende wolken als het ware verrassend verschenen en van geringe hoogte de bommen konden

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 78