nen dus geen ambtseedig proces-verbaal maken. Het is daarom gewenscht, dat het aantal infanteristen le klasse bij de mare chausseecompagnieën zoo groot mogelijk is. Het is jammer, dat de Legerleiding er niet toe heeft kunnen besluiten om bij fuseliers, die bij de marechaussee-veldpolitie goed hebben voldaan en deswege een officieele stamboek mutatie krijgen, luidende „Heeft als Mar.V.P. voldaan", deze omstandigheid als een bij zondere kundigheid aan te merken en bedoelde militairen aan te stellen tot infanterist le klasse. Naar onze meening moet deze kundigheid nml. minstens op één lijn worden gesteld met granaat werper of seiner le klasse, enz. Inderdaad hebben de fuseliers bij de marechausseecompagnieën vroeger hun tijd voorbij laten gaan om zich bedoelde militaire kundigheden eigen te maken. Daar tegenover staat echter, dat het thans gedurende het tijdvak van 1% jaar, dat zij bij de veldpolitie zijn tewerkgesteld, ten eenen- male uitgesloten is, dat zij zich nog in meer bedoelde kundigheden zouden kunnen bekwamen. Integendeel, zij gaan in militaire kwa liteiten achteruit. Een belangrijke verbetering is de maatregel, dat geen man schappen meer bij de mar. compagnieën geplaatst kunnen worden, die niet kunnen lezen en schrijvenanalphabeten toch hebben reeds de grootste moeite het onderwijs te volgen. Wel is waar zou men kunnen tegenwerpen, dat het voldoende is, indien van een patrouille van 2 man er één lezen en schrijven kari maar daar staat tegenover dat er verschillende gevallen denk baar zijn, dat een analphabeet alleen moet optredenoverdag bij dagwacht bijvoorbeeld, om de talrijke telefoonberichten te noteeren. Wij hopen dan ook, dat ondanks het bezwaar, dat de veld- bataljons voor deze speciale taak andermaal worden afgeroomd, voortaan geen analphabeten meer voor de Marechaussee-Veld- politie worden aangewezen. De analphabeten hebben vooral vroe ger de opleidingen en het werk tegen gehouden om van verkeerd begrepen berichten maar te zwijgen. Ten einde de marechaussee's in het garnizoen volledig voor hun politioneele taak geschikt te houden wordt bij den dienst het volgende lesrooster toegepast. (Maandag, Woensdag en Zaterdag militaire diensten). Dinsdag, Donderdag en Vrijdag politioneele lessen en wel op beide eerstgenoemde dagen van 6.30 7.20 v.m. Rechterlijke Organisatie. 7.30 8.20 Strafrecht. 8.40 9.30 Eerste optreden op de plaats des misdrijfs. 9.40 10.30 Processen-verbaal. 10.40 11.30 Algemeene Verordeningen en Ordonnanties, 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 7