77 De maanden Februari en Maart werden gewijd aan de verdere bezetting en zuivering van het Boven-Djioeba gebied. Gemotoriseerde colonnes door kruisten het gebied in alle richtingen. Bijzondere vermelding verdient de verkenning van een colonne, welke het begin van Febr. van Boekoerale vertrokken, de Abessynsche bezetting van Lammasjillindi overviel en ver nietigde, waarop de plaats blijvend bezet werd. Een andere colonne ont moette aan de Dawa Parma bij Malca Goeba een sterke afaeeling Abessynen, die zij na een verwoed gevecht uit elkaar joeg. In den Gherlogoebi-sector werd den lOen Febr. bij Koerati een door 60 doebats bezette vooruit geschoven post door overmachtige Ab. troepen over vallen en met zware verliezen teruggedreven. Bijzondere aandacht werd in deze periode gewijd aan de verplegings- maatregelen en aan den aanleg van autowegen, vooral ten behoeve van de troepen in den Gorrahei-sector. Hadden de It. troepen tot dusverre geageerd langs primitieve, op het stoffige terrein haastig getraceerde wegen, thans moesten zij bedacht zijn op den komenden regentijd, wanneer deze wegen voor asvervoer ten eenenmale onbruikbaar zouden zijn. In slechts 20 dagen werden ruim 200 km nieuwe verharde wegen aangelegde en verscheidene bruggen van gewapend beton geconstrueerd, waarvan een met 8 bogen over de Webi Sjebeli tusschen Boelo Boerti en Belet Wen. Ook de watervoor ziening eischte speciale zorghiervoor werden honderden tankauto's gebezigd. De activiteit der luchtmacht bepaalde zich tot talrijke verkenningen en bombardementen op de vitale centra der vij. verdedigingGoba, waar de Ab. reserves bleken te zijn opgesteld, Djidjiga, Harrar en Boellale, waarbij groote verwoestingen werden aangericht. Deze bombardementen werden uit gevoerd door afdeelingen van 30 vlgn. Den 13en April had bij Wadara een belangrijk treffen plaats tusschen een op verkenning zijnde afdeeling lanciers Aosta en overmachtige vij. strijd krachten, die het veld moesten ruimen. Aan It. zijde bedroegen de verliezen 46 gesneuvelde en gewonde lanciers. Door de vernietiging van het leger van Ras Desta Damtou werd de druk op den linker-vleugel der It. opstelling geheel opgeheven en kon gnl. Graziani zijn volle aandacht wijden aan zijn offensief in Ogaden, dat eindigde met de nederlaag van het leger van den deggiac Nasiboe en den val van het vestingstelsel Sassabaneh Boellale Dagaboer. Naschrift. Over de juiste samenstelling en sterkte van het It. Somali-leger en die van verschillende colonnes konden wij nog geen nadere gege vens verkrijgen. De verhouding tusschen de verliescijfers der Italianen en Abessynen is zoodanig, dat wij geen hoogen dunk hebben gekregen van het af weervermogen der Abessynen, noch van hun bedrevenheid in de behan deling hunner vuurwapens in het bijzonder van hun automatische vuur wapens en artillerie, waarmee zij wel niet al te overvloedig zullen zijn toebedeeld. Een groot aantal Abessynen misschien wel de meeste waren met ouderwetsche geweren bewapend (systeem „Gras"). Bij de operaties werd op groote schaal gebruik gemaakt van gemotoriseerde colonnes, waaruit de gevolgtrekking kan worden gemaakt, dat het terrein zich gemakkelijk hiertoe leent. Dit is ook in overeenstemming met de ter reinbeschrijving, welke wij hierboven gaven. Deze omstandigheid vereen voudigde de leiding der operaties zeer en verlichtte op het verplegingsgebied de taak der intendance in groote mate. Voor de verpleging bij de krijgs operaties in den Dolo-sector werden bij de verschillende colonnes 10 auto treinen ingedeeld, die met een gemiddelde snelheid van 23 km per uur de rusten tijdens de gevechten medegerekend 1200 km hebben afgelegd. Van de samenstelling dezer auto-treinen konden wij geen gegevens verkrijgen. De prestaties der It. troepen onder de beproefde leiding van gnl. Graziani kunnen wij niet anders dan uitstekend noemen. Over de samenwerking der

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 83