78 verschillende colonnes en het gebruik der wapens drukt een militair mede werker van het It. dagblad „La Stampa" zich als volgt uit „De luchtmacht vooral heeft een groot aandeel gehad in het succes. Zij heeft „de verkenning op grooten afstand uitgevoerd en het commando voortdu rend en tijdig van den omvang en de plaats der vij. concentraties op de hoogte „gehouden en hierdoor de door den inlichtingendienst met eigen middelen „verkregen berichten aangevuld en gecontroleerd verder heeft zij den aan- „val voorbereid door den vijand d.m.v. bombardementen ernstig te verzwak- „ken, heeft zij deel genomen aan den aanval, heeft zij de terugtochtsrichtingen „van den tegenstander aangewezen en den terugtocht door bombardementen „en mitrailleurvuur bemoeilijkt en tenslotte heeft zij de verbinding tusschen „de verschillende marcheerende colonnes onderhouden. Hoe veelzijdig haar „gebruik ook is, nimmer moet men uit het oog verliezen, dat de taak der „luchtmacht blijftmedewerken aan het vervullen der hoofdtaak, die door „de troepen op den grond wordt verricht. „De vechtwagens hebben in de over het algemeen vlakke terreinen van het „Somalifront goede diensten bewezen door, d.m.v. frontaanvallen en om trekkende manoeuvres, den val van vij. steunpunten te bewerkstelligen; „bij de vervolgingen zijn zij den troepen te voet voorgegaan, daarbij den „vijand belettende zich opnieuw in het terrein vast te zetten. „De troepen te voet hebben hun lof bijna uitsluitend op het gevechtsveld „verdiend, omdat het grootste gedeelte hunner verplaatsingen in lastauto's „zijn uitgevoerd, een o.i. juiste toepassing van het begrip „motorisatie". „De cavalerie heeft haar traditioneele taak vervuld door de overwinning „te bekronen met de stoutmoedige vermeestering van een verder gelegen „object. Op tactisch gebied, waar zooals bekend, is opgerukt met meerdere „colonnes, is bijna steeds als schema gevolgd een goed doorgezette front- aanval om de vij. stelling en haar vleugels vast te stellen, een snelle „omtrekking dezer vleugels door lichte colonnes, gevolgd door een stout- „moedigen aanval op de vleugels en in den rug van den in front reeds in „strijd gewikkelden vijand. Het is dit eenvoudige en doeltreffende manoeuvre- beginsel, dat de zware vij. verliezen en het snelle succes verklaart. „De hier aangegeven richtlijnen voor het gebruik der It. strijdkrachten „konden worden ten uitvoer gebracht dank zij een zeer nauwkeurige, uit gebreide en oordeelkundige verplegingsvoorbereiding, welke onmisbaar is „voor een offensieve operatie, die snel en grondig voortgang moet hebben. „De gebezigde strijdkrachten waren gering in aantal, maar alle goed be gapend, uitstekend getraind en van het begin tot het einde van den strijd „op' overvloedige wijze aangevuld". Met deze uitspraak kunnen wij ons vereenigen, voor zoover wij althans uit de hierboven beknopt weergegeven krijgsverrichtingen gevolgtrekkingen hebben, kruinen maken. Een ander militaire medewerker van het zelfde blad trok uit het feit, dat de geringe verliezen, welke de It. luchtmacht bij haar talrijke, succesvolle massa-aanvallen, zoowel op het Somalifront als op het N.front, hebben geleden ondanks het hevige vuur van den tegenstander uit geweren, mi trailleurs en luchtafweergeschut de conclusie, dat luchtafweer van den grond af weinig effect sorteert en dat het luchtwapen alleen in de lucht d.w.z. met vliegtuigen bestreden moet worden. Wij achten deze conclusie, zoo zij moet gelden ten aanzien van een Eur. oorlog, niet aanvaardbaar, omdat de luchtafweerdienst bij de Abessynen op verre na niet de vergelijking met dien van een modern Eur. leger kan doorstaan, terwijl bovendien de vraag gewettigd is of de Abessynen wel volkomen met de behandeling der weinige aanwezige luchtafweermiddelen vertrouwd waren. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 84