79 9. VAN HET WERELDTOONEEL. De in het vorige maandoverzicht beschreven hergroepeeringen werden in December voortgezet. Zij geraakten, evenals de voorvallen in Spanje en andere op zichzelf niet onbelangrijke feiten, tijdelijk geheel buiten den kring van de algemeene belangstelling door de koningscrisis in Engeland en het gebeurde in China. De wensch van Koning Edward VIII om met de reeds twee maal gescheiden Amerikaansche Mrs. Simpson in het huwelijk te treden en haar een aan vaardbare positie te verschaffen, stuitte op belangrijke constitutioneele en conventioneele bezwaren. De Koning, geen aanleiding willende geven tot een conflict met de grondwet, is na een regeering van nauwelijks 10 maanden afgetreden en opgevolgd door zijn broer, die als George VI de regeering over het Britsche Imperium heeft aanvaard. Hoewel de Engelsche Kroon de band, die de deelen van het rijk, welke zich onder het Statuut van Westminster hebben geschaard, bijeenhoudt oogenschijnlijk niet onder de crisis heeft geleden, benutte de Iersche Vrijstaat de gelegenheid door haar positie weer iets onafhankelijker te maken. De communisten deden van zich hooren door het voorstel om over te gaan tot instelling van een republiek en door de blijkbaar op gang zijnde pogingen tot vorming van een volksfront. De hiermede door hen in Fr. en Sp. behaalde successen schijnen niet onbelangrijk te zijn. In China had „een betreurenswaardige vergissing" plaatsde „kleine maarschalk" Chang Hsueh-liang nam maarschalk Chiang Kai-shek te Sianfu gevangen. Eerstgenoemde, die blijkbaar reeds lang heulde met de communisten, ter wier onderdrukking hij was uitgezonden, heeft aanvankelijk verschillende eischen gesteld voor de vrijlating van zijn gevangene voor Nanking waren die betreffende aansluiting bij Rusland en oorlogsverklaring aan Japan uiteraard onaanvaardbaar. Het gebeurde plaatste de Chin, regeering in een moeilijk parket wel gaf slechts de prov. Kwangsi door het onderschrijven van de genoemde eischen blijk van onbetrouwbaarheid en betuigde zelfs de in Soeiyoean tegen haar ageerende prins Teh zijn sympathie door de vijan delijkheden te staken een krijgslist, nadat hij ook Tamiao had verloren doch een krachtig optreden kon den dood tengevolge hebben van Chiang Kai-shek, den voor China thans nog zoo onmisbaren maarschalk. Intusschen is ook deze kwestie weer opgelost door het vrijlaten van de gevangenenin hoeverre het optreden van Chang Hsueh-liang gevolgen zal hebben voor hemzelf en voor het prestige van Chiang Kai-shek, kan slechts de toekomst leeren. Japan en Rusland hebben zich tijdens het gebeurde geheel afzijdig gehoudende gesignaleerde groote R. troepentransporten naar het Verre Oosten en andere militaire maatregelen aldaar dienen niet in verband te worden gebracht met de crisis in China. De strijd in Spanje maakte weinig voortgang. Buitenlandsche bemid delingspogingen hadden al even weinig succes als de op de non-interventie conferentie voorgestelde maatregelen tegen wapenleveranties. Thans tracht men wettelijke regelingen in het leven te roepen tegen de in vrijwel alle landen schrikbarend toegenomen werving voor beide strijdende partijen. Een critieke toestand is intusschen ingetreden doordat het tot zinken brengen van een R. schip door de Witten en het opbrengen van een D. stoomer door de Rooden de betrokken regeeringen noopte tot „het treffen van maatregelen". De Volkenbond wist de crisis, welke werd verwacht n.a.v. het door de Sp. regeering gevraagde onderzoek, te vermijden door er op te wijzen, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 85