80 de strijd in Sp. een interne aangelegenheid is en door instemming te betuigen met de non-interventie-politiek. Op het gebied van herziening van het Pact werden geen vorderingen gemaaktwel zijn alle leden het eens over het beginsel van universaliteit van den bond, doch de eene partij (o.m. Rusland) wenscht eerst herziening en daarna toetreding van de niet-leden terwijl de andere partij, voorgegaan door Chili, ook de niet-leden aan de beraadslagingen wil doen deelnemen. Laatstgenoemde mogendheid was ook tijdens de conferentie van de leden der Pan Amerikaansche Unie, te Buenos-Aires gehouden onder leiding^ van den in November met overweldigende meerderheid herkozen president Roosevelt, het „enfant-terrible". De Unie heeft op deze bijeenkomst een zoodanige uitbreiding gegeven aan het in 1933 algemeen aangenomen Saavedra-Lamas tractaat, dat men kan spreken van een Am. volkenbond, welke behalve dat zij zich afkeerig betoont van inmengging in Eur. aange legenheden en omgekeerd o.m. geen veroveringen erkent. Door de redactie van te Rome aangeboden geloofsbrieven is Chili formeel ingegaan tegen deze opvatting. Men dient dit echter te beschouwen i.v.m. de boven weerge geven uitlegging van de universaliteits-idee welke het wenschelijk doet zijn, in de eerste plaats Duitschland, Italië en Japan in den Volkenbond terug te brengen. Ook de toenaderingspogingen tusschen Italië en Frankrijk, Itahe en Engeland alsmede Frankrijk en Duitschland waaromtrent dezer dagen werd bericht kunnen eenigermate uit dezen gezichtshoek worden beschouwd. Tusschen Frankrijk en Turkije is een kwestie gerezen i.v.m. de bezetting van de door laatstgenoemd land bij het vredesverdrag voorwaardelijk stane sandjak van Antiochië en Alexandrette. Daar Fr. dit gebied als mandataris beheert, heeft het T. naar den Volkenbond verwezen. In het nabije Palestina schijnt het wederom niet pluis te zijn telkenmale wordt de naam van Fawzi Bey genoemd, den ontsnapten rebellenleider, die blijkbaar zoowel bij den Emir van Transjordanie als bij den Koning van Irak een willig oor heeft gevonden. Daar beide landen in een verbond met Saoedië en Jemen zijn vereend en Irak bovendien in een bond met Turkye, Iran en Afghanistan is opgenomen en zoodoende deel uitmaken van een groot Islamitisch blok, zou Palestina langzamerhand een wespennest kunnen worden voor het Britsche Rijk. De geruchten omtrent toezeggingen aan de Arabieren zijn daarom wellicht niet zonder grond. 10. UIT DE TWEEDE KAMER (ZITTING 1936—1937). Aan de stukken betreffende de kort geleden in het moederland bij de behandeling van de defensiebegroting gehouden discussies over de weer macht in Ned.-Indië ontleenen wij het volgende, o.m. betrekking hebbende op de in 1935 door de commissie-Kan gedane voorstellen 1. Uit de Memorie van Antwoord B. Zeemacht (materieel). Wat het terugbrengen van het aantal zeevliegtuigen van 72 op 60 betreft, dient in aanmerking te worden genomen, dat de door de minderheid van de commissie-Kan noodig geachte 96 groote zeevliegtuigen hier geen ver gelijkingsobject opleveren, omdat deze gedacht zijn als zeeverkenners, teven? bommenwerpers, zonder gebruik te maken van landbommenwerpers. Daar deze laatste in vele gevallen het werk van groote zeevliegtuigen kunnen over nemen, kan daardoor een aantal dezer zeevliegtuigen vervallen. Overigens schijnt het, in verband met het voortdurend verschuivend aspect der inter nationale verhoudingen, praematuur deze cijfers als absoluut vaststaand aan te nemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 86