steeds, dat deze operatie voldoend zou zijn om de Denen murw te maken, zoodat de langdurige belegering van Düppel daardoor kon worden voorkomen. En zoo bleek het ook de bezetting van gansch Jutland liet de politicasters op Seeland onverschilligmaar niet zoodra was het eiland Alsen bezet en werd Fünen bedreigd, of „Nummer Sicher" was niet veilig meer en werd overhaast tot den vrede besloten. Ten einde den zeker niet gemakkelijken aanval op de stelling bij Düppel te ontgaan, ontwierp Prins FRIEDRICH KARL het plan om op Alsen te landen, de 500 m breede Alsensont over te steken en aldus in Sonderburg in den rug van Düppel te komen. Dat plan was stellig niet eenvoudig uitvoerbaar, omdat de Deen- sche vloot de zee beheerschte. Von Moltke achtte voor de uitvoering van het plan de ver vulling van de volgende voorwaarden onontbeerlijk a. Minstens 15.000 man moeten naar Alsen worden overgevoerd. b. Overtocht en landing moeten zoo snel verloopen, dat geen tijd beschikbaar is om artillerie er tegen in stelling te brengen. c. De Pruisische vloot moet den overtocht uitvoerenmet pontons gaat het veel te langzaam en kan één Deensch oorlogsschip de geheele manoeuvre doen mislukken. Als de vloot in den vroegen morgen uit Stralsund afvaart, kan zij wind, weer en vijand dienende den volgenden morgen in de Alsensont zijn en den toegang afsluiten. d. De 14 kanonneerbooten kunnen te zamen in één echelon 3.000 man overvoeren. Embarkeeren, overvaart, debarkeeren en terugkeer booten duren te zamen gemiddeld uur per echelon. e. De overtocht met pontons van 15.000 man, 6 veldbatterijen en wat cavalerie zou ongeveer een etmaal vergen. Alles hangt dus af van de vloot, en daar deze de Deensche niet van de open zee kan verdrijven, schijnt het plan onuit voerbaar. x) 97 „Im Stillen lebe ieh noch der Hoffnung, dasz das Mittel der „Besetzung Jütlands in Kopenhagen einen Umschwung herbeiführen „könnte. Die liberalen Blatter dort jammern schon jetzt, dasz die „Reaktion (der Adel, der König, Generale Hegermann und Steinmann) „ihr Haupt erhebt, dasz die Freiheit und die beglückende Konstitution „von 1848 bedroht sind. Die sehr aufgeregte Stimmung hat sich in „tiefe Niedergeschlagenheit verwandelt. Immer aber darf man dabei „freilich nicht vergessen, dasz der Widerstand bis auf den letzten „Blutstropfen sich aus Nummer Sicher gut dekretiren laszt." Mil. Korr. blz. 95. b Later is bij verrassing de overtocht toch volbracht met roeivaartuigen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 11