2. DE DUBBELFUNCTIE VAN CIVIEL- EN MILITAIR BESTUURDER (II) door H. A. REEMER, Kapitein der Infanterie. RECHTSPRAAK. De plicht van strikte onpartijdigheid, onbevooroordeeldheid en onomkoopbaarheid moet bij de uitoefening van de rechtspraak steeds in acht worden genomen of beter gezegd, deze eigenschap pen moeten den bestuurder eigen zijn. Een van de eerste eischen is, dat men vrij sta. Het zijn soms kleinigheden ongemerkt be drevenwaardoor men vrijheid inboet. Men sta derhalve niet alleen afwerend tegenover aanneming van giften in geld of goed, gegeven met de bedoeling U van het pad der plicht af te voeren, doch ook t.a.v. gastvrijheid, bereidwilligheid m.b.t. het verstrekken van transportmiddelen enz., welke maar al te vaak worden be toond met de bedoeling iets gedaan te krijgen, wat strikt genomen niet geheel strookt met de geldende voorschriften. Wees er van overtuigd, dat een nieuweling in dit opzicht wordt beproefd. Het standpunt, dat te dien aanzien van den aanvang af wordt in genomen, kan van beslissenden invloed op Uw vrijheid van han delen zijn. Hier dient evenwel te worden opgemerkt, dat het niet altijd mogelijk is gastvrijheid te weren, zooals bijv. in kampongs, waar men moet overnachten en waar een passanggrahan ontbreekt. In dergelijke gevallen kan men het best de uitnoodiging van het hoogst in rang zijnde hoofd aannemen. Het verstaat zich niet met het prestige van een Eur. bestuursambtenaar in een kpg. huis veelal bedenkelijk van aanzien en zindelijkheid den nacht door te brengen. Het dz. standpunt was, een dergelijke gastvrijheid onder dankbetuiging te aanvaarden en met een geschenk te reciproceeren. Men neme voorts de adat in acht en wijze bijv. geen adatge schenken af. Onder adatgeschenken, al naar gelang van de streek, te verstaan weinig kostbare geschenken zooals suikerriet, klap pers, rijst, enz., welke van oudsher reeds den Eur. bestuursamb tenaar bij zijn intrede in de kpg. door de bevolking werden aan geboden. Deze giften zijn in streken waar ze worden gegeven 103

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 17