ONDERWIJS, GODSDIENST en GEZONDHEIDSTOESTAND. Onderwijs. Landschapsscholen. Op dit gebied ligt de voornaamste taak van den bestuursamb tenaar in het richtige beheer van het schoolfonds. Hieronder te 105 „gebied noodzakelijk. Dit laatste was tevens aanleiding voor te brengen „nog meer plaatsvervangende alleensprekende rechters aan te wijzen. „Nadrukkelijk wordt op den voorgrond gesteld, dat de functie van „alleensprekende rechter niet afhankelijk mag worden gesteld van „de bestuursfunctie, doch van den persoon. Deze moet voldoende „waarborgen bieden, dat bij hem de rechtspraak in goede handen „is. De practijk gaf nml. te zien, dat de alleensprekende rechter of „zijn plaatsvervanger zeer noodzakelijk leiding behoeft, welke bij „voorkeur ware te geven door den fgd. Controleur zelf of den be stuursambtenaar t.b. Het prestige van den alleensprekend rechter „eischt, dat hier leiding wordt gegeven en niet de leiding wordt „genomen. „V.w.b. de civiele zaken dient, dat steeds moet worden getracht „eene minnelijke schikking te bewerkstelligen, zulks m.h.o. op de „huidige tijdsomstandigheden. Een executoriale verkoop bijna „zonder uitzondering veiling van in beslag genomen klapperboomen „van den landschapsonderhoorige brengt thans zoo goed als niets „op, eensdeels wijl geen contanten aanwezig zijn, echter ook omdat „Vreemde Oosterlingen niet mogen koopen (onwettige occupatie de „aandacht wordt er op gevestigd, dat Vreemde Oosterlingen alleen „kunnen koopen met toestemming van den Resident, die zulks in „het algemeen belang kan toestaan. Ik stel mij op het standpunt „dat in deze gevallen van algemeen belang geen sprake is). Zeer „zelden betreft het civiele zaken tusschen landschapsonderhoorigen „onderling, meestentijds Vreemde Oosterlingen contra landschapson derhoorigen. De eerste wil contanten, de tweede heeft ze niet. Het „is dan ook vaak een zeer lastig probleem om een minnelijke schikking „te treffen, die beide partijen voldoet, ook al wijl de Vreemde Oos terling hier voor een „huurovereenkomst" (d.i. een overeenkomst „waarbij de eischer een klappertuin zoovele jaren als noodig is om „met de opbrengst de schuld te betalen in huur krijgt) niets voelt „hij wil de klapperboomen in blijvend bezit hebben, doch dat kan „hij niet. „Mijn oordeel was dat de landschapsonderhoorige zooveel mogelijk „moest worden geholpen en wel omdat hij tot op zekere hoogte „dupe werd van de gemakkelijke credietvoorwaarden en kocht in „een tijd toen het geld goedkoop was. Naar mijn smaak is het dan „ook billijk, dat thans de Vreemde Oosterling met een deel van „de schuld genoegen neemt, welk deel binnen redelijken tijd moet „worden betaald. „Enkele practische wenken. „Tourneer steeds met den Djaksa of Adjunct-Djaksa, beiden „Griffier. „Doe alle zaken, die ter standplaatse moeten worden berecht, af „tusschen den 5en en lOen van eiken maand (houdt de eerste 5 dagen voor kasaangelegenheden c.a. beschikbaar). „Dce zooveel mogelijk zaken op tournee af en laat de minute van „het vonnis binnen 2 X 24 uur gereed zijn. Laat U tevens door den „alleensprekenden rechter of diens plaatsvervanger vergezellen. „Neem op tournee mede het Magistraatregister en dat voor de „inschrijving van onderhandsche acten."

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 19