verstaan, dat de inkomsten (schoolgelden, opcenten op de belas tingen, rente fondsen, opbrengst bezittingen enz.) met de uitgaven (tractementen onderwijzers, aanschaffing en vernieuwing leer middelen, onderhoud meubilairhet onderhoud van de school gebouwen geschiedt in heerendienst) in evenwicht zijn. Indien het evenwicht dreigt verloren te gaan, is het zaak vooraf in te grijpen, en het niet zoover te laten komen dat door een subsidie uit de landschapskas een nadeelig saldo van het schoolfonds moet worden opgeheven. Mede behoort tot de taak van den civielen bestuurder er voor te waken, dat het schoolbezoek wordt geanimeerd en het absen- tiecijfer beneden een als maximum aangegeven percentage blijft. Het uitgaan van de absentiën boven dat percentage was voor mij een reden de betrokken school te sluiten. Het animeeren van het schoolbezoek dient voornamelijk te geschieden door den Vorst en de betrokken districts- en kpg". hoofden, zij het dat de civiele bestuurder daartoe veelal den stoot geeft. Slechts weinige hoofden doen het uit zich zelf. Men voor- kome, dat het opwekken tot schoolbezoek ontaardt in tuchtigingen van de onwillige schooljeugd, al kan niet worden ontkend, dat een zoodanige bestraffing heilzaam zou kunnen werken sommige hoofden zijn nml. onvoldoende bezonnen e.e.a. binnen de door ons gedachte proporties te houden. Ook het animeeren geve men geen overdreven afmetingen. Het onderwijs is niet nieuw meer. Lang zamerhand krijgen of hebben we een zeker percentage alphabeten onder de ouders, van wie toch kan worden verwacht, dat zij uit eigen beweging hun kinderen naar school zullen zenden. Het opwekken tot schoolbezoek dient derhalve voornamelijk te ge schieden onder de analphabeten. De aard en het stadium van ont wikkeling van dit gedeelte der bevolking is maatgevend voor de moeilijkheden, welke daarbij worden ondervonden. Voorts zij men indachtig, dat verzoeken tot oprichting van een school in bepaalde kampongs niet zelden geschieden met het oogmerk meer luister bij te zetten aan den persoon van het kamponghoofd. Vele van hen toch beschouwen een school als een instelling, welke hen verheft boven hoofden van naburige kampongs, welke nog in „onbeschaafden staat" verkeeren. Dit inzicht zou ook juist zijn indien aan het verzoek een werkelijke drang tot onderwijs, van de bevolking uitgaande, ten grondslag lag. Zulks is echter slechts zelden het geval en gaat dan nog voornamelijk uit van het van elders uit den Archipel komend dus het meer ontwikkelde gedeelte van de bevolking. Voor ons waren voor de oprichting en handhaving van bestaande scholen het zielenaantal en de gemiddelde belastingaanslag van de betrokken kampong maatgevend. Bijna zonder uitzondering waren de absentiecijfers het laagst in de kampongs met den hoogsten gemiddelden belastingaanslag, hetgeen ook voor de 106

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 20