hand ligt, indien men bedenkt, dat door grooter bezit de welvaart stijgt. Daardoor ontstaat het contact met handelaren en doet de behoefte aan de lees- en schrijfkunst ontstaan. Een ander punt, waarop wij de aandacht willen vestigen, is het eerbetoon van een klas jegens den civielen bestuurder tevens voorzitter van de schoolcommissie indien deze op zijn tournee's de scholen bezoekt. In het door ons bestuurde gebied bestond reeds voor onze komst dit eerbewijs uit het opstaan, het brengen van het militair saluut waarbij de woorden „Tabe Pa- doeka toean" werden geuit. Dit eerbewijs hebben wij gehand haafd niet omdat wij persoonlijk er zoo op gesteld zijn, doch wijl wij het goed vonden, dat de jeugd wordt opgevoed in eerbied voor het gezag. Zooals te voren reeds aangestipt is de taak van den civielen bestuurder in onderwijsaangelegenheden van administratieven aard. Het toezicht op het onderwijs zelf, de beoordeeling van de geschiktheid van de onderwijzers voor hun taak ligt in handen van den schoolopziener. De persoon van den schoolopziener moet voldoende waarborgen bieden dat dit toezicht in goede handen is en dat het onderwijs neutraal blijft. Politieke invloeden dienen te worden geweerd. Dit laatste is niet altijd eenvoudig. In een uitgestrekt gebied met gebrekkige verbindingen kunnen vooral de verafgelegen scholen slechts sporadisch worden bezocht. Bovendien is een goeroe nu eenmaal in een kampong een man van aanzien. Er zijn goeroes, die de kamponghoofden geheel naar hun hand willen zetten. In zulke gevallen is het natuurlijk een kleinigheid ook de politieke inzichten van dien goeroe ingang te doen vinden. Hiertoe mag het niet komen. De invloed van een goeroe dient nu en dan te worden gepeild. Is de aard daarvan minder ge- wenscht, dan plaatse men hem over of hij worde ontslagen. In de keuze van onderwijzers, vooral voor de veraf gelegen, moeilijk te bereiken plaatsen, zij men derhalve voorzichtig. Wij hadden als stelregel, dat de solliciteerende onderwijzers met politiek gekleurde antecedenten niet voor plaatsing in aanmerking kwamen. Der gelijke personen die reeds in dienst waren werden nauwlettend gadegeslagen. Een ervan werd uit de overweging, dat het stellen van een voorbeeld tot voorzichtigheid aanspoort, bij een tekort koming in zijn dienst, ontslagen, hetgeen heilzaam heeft gewerkt. Gouvernementsscholen. Op plaatsen, waar zich groote kernen van meer ontwikkelde bevolkingsgroepen bevinden, zijn Gouvernementsscholen opge richt. In het onderwerpelijke gebied waren er drie. De civiele bestuurder is hier een administratieve schakel tusschen de scholen en het Gouvernementverder heeft hij er geen bemoeienis mede. 107

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 21