Heidenen tot het Christendom te bekeeren, een arbeid waaraan n.m.m. de civiele bestuurder alle geoorloofde medewerking kar; verleenen. Men blijve hier echter ook neutraal en toone geen voorkeur voor een bepaalde gezindte. Voorts bedenke men, dat deze kerstening ertoe medewerkt de Heidenen in kampongverband te houden, iets wat in sommige streken niet zoo eenvoudig is. De invoering van de Mohammedaansche godsdienst dateert reeds van oudsher met als gevolg, dat in de streken, waar hoofd zakelijk de Mohammedaansche godsdienst wordt beleden, het kampongverband hechter is en in die streken minder de neiging, zich metterwoon in het moeilijk toegankelijk binnenland te vestigen, aan den dag treedt. Gezondheidsdienst. Met betrekking tot dit onderwerp meenen wij te kunnen vol staan met het terzake dienende citaat uit onze civiele memorie. Het voorafgaande willen wij bestempelen als het „abstracte" deel van de taak van den bestuurder. Vanzelfsprekend is bij de uitoefening daarvan kennis van voorschriften en regelingen noo dig deze zijn echter soepel en laten veelal den bestuurder ruimte voor toepassing van zijn persoonlijk inzicht. Dit dient in over eenstemming te zijn met de uitgestippelde richtlijnen en aan te sluiten aan het beleid van den voorganger, zoo dit althans niet te wenschen overlaat. In de hiervoren aangegeven functies heeft de nieuweling gelegenheid zijn persoonlijk stempel op het bestuur te drukken. Dit stempel kan er in den aanvang nog niet zijn, daarvoor ontbreekt toch de onontbeerlijke kennis van locale toestanden en verhoudingen; de groote lijn kan evenwel direct worden uitgestippeld. Wij meenen verder goed te doen er voor 109 „De kaartjes geven een beeld van de meest voorkomende ziekten. „Chininepillen doch voornamelijk salvarsan-injecties zijn zeer „populair bij de bevolking. „Er zijn thans twee poliklinieken. Hoe gewenscht de oprichting van „meer poliklinieken ook is, de middelen laten dit niet toe. „M.h.o. op meer intensieve bestrijding van de meest voorkomende „ziekte de framboesia werd met den hier bescheiden Officier „van Gezondheid, tevens belast met den D.V.G., afgesproken zooveel „mogelijk faciliteiten te verleenen bij het tourneeren. Wil n.l. de „framboesia goed worden bestreden, dan zijn minstens drie injecties „noodig. Een bepaald district ware drie achtereenvolgende maanden „door den Officier van Gezondheid te bezoeken, terwijl de daarop „volgende drie maanden een ander district aan de beurt kan komen. „Wil deze methode slagen, dan dienen de hoofden hun volle mede werking te verleenen. De geneigdheid bestaat n.l. na één injectie „niet meer terug te komen er is dan eenige verbetering ingetreden „doch afdoende is zulks geenszins".

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 23