te waarschuwen niet direct nieuwigheden in te voeren. Men ga eerst na hoe regelingen en verhoudingen tot stand zijn gekomen. Men leert deze dan vaak anders zien en komt niet zelden tot de conclusie, dat het beter is deze althans voorloopig zoo te laten. Thans overgaande tot behandeling van de door ons te noemen „concrete" bestuursfuncties, wordt in de eerste plaats genoemd het KASBEHEER. Nadrukkelijk stellen wij op den voorgrond, dat de kashouder voor alle Landschaps- en Gouvernements gelden, welke direct bij hem worden gestort, verantwoordelijk is, waaruit volgt, dat deze alle gelden persoonlijk onder zich houdt en het algemeen kasboek persoonlijk bijhoudt. Een en ander is trouwens nadruk kelijk voorgeschreven. Alhoewel de buitengewone omvang van den werkkring en de daarmede gepaard gaande drukte de geneigdheid in de hand werkt, deze persoonlijke op den kashouder rustende plichten uit handen te geven en geheel of gedeeltelijk aan ondergeschikten over te laten, wordt met klem aangeraden de functie van kashou der te laten domineeren boven alle andere. Voer voorts een zuinig beheer. Dit geldt vooral voor dezen tijd, waarin omtrent het binnenvloeien der gelden zoo weinig te voorspellen valt. Druk daarom de uitgaven in beginsel zooveel mogelijk en tracht de inkomsten zoo hoog mogelijk op te voeren. Overtuig U maandelijks van den loop der begrootingalleen hierdoor kan een kloppende begrooting worden verkregen en worden tegenvallers van beteekenis voorkomen. Omvat dus het kasbeheer in engeren zin de verantwoordelijk heid en persoonlijke aansprakelijkheid voor de gelden, het kas beheer in vollen omvang beduidt het zoo economisch mogelijk aanwenden van de middelen binnen het raam der begrooting. Het is daarom dat de functie van kashouder niet te scheiden is van die van fgd. controleur met het nadeel, dat veel tijd, voor de practische bestuursfunctie zoo goed te gebruiken, moet worden gegeven aan het kashouderschap. Wij vestigen er de aandacht op, dat bij elke maandelijksche afsluiting van de saldi der z.g. hoofdenboeken een specificatie moet worden opgemaakt. Voor deze specificatie is een apart register aangelegd. Men sta er op, dat deze specificaties steeds worden opgemaakt. Alleen hierdoor behoudt men een overzicht van de loopende posten, hetgeen noodzakelijk is voor het „schoon houden" der administratie. (Wordt vervolgd). b Overgenomen uit d.z. civiele memorie. 110

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 24