3. STRIJDGASSEN TEGEN LANDINGEN door S. SCHILDERMAN, Reserve Luitenant-kolonel der Koninklijke Landmacht. Is een landing reeds op zich zelf een bezwaarlijke onderneming, vooral door haar afhankelijkheid van weer en getij, de moeilijk heden, daaraan verbonden, kunnen nog aanzienlijk worden ver meerderd, wanneer de verdediger strijdgassen gebruikt. Tot nu toe werden bij het tegengaan van landingen geen strijdgassen toegepast, maar de kans is zeer groot, dat dit in de toekomst wel het geval zal zijn. Zoolang de te ontschepen landingstroepen zich nog aan boord van de oorlogsschepen en transportschepen bevinden, zal de tegenpartij deze vaartuigen voornamelijk met brisante projec tielen en brisante bommen bestoken, omdat onder die omstandig heden deze strijdmiddelen de meeste kans hebben materieel te .vernielen en personeel buiten gevecht te stellen. Zulks behoeft echter het gebruik van strijdgassen in deze phase van den strijd niet geheel uit te sluiten. Vooral de blaartrekkende strijdgassen, met name het mosterdgas, blijven onder alle omstandigheden gevaarlijke strijdmiddelen, niet het minst door hun moreele uit werking. Wanneer men er dus in kan slagen dekken, bruggen, sloepen, bouwwerk enz. te besmetten, waarvoor men bij voorkeur het werpen van bommen of sproeien uit vliegtuigen zal toepassen, dan kunnen de landingstroepen hiervan veel schade ondervinden. Men behoeft zich slechts te realiseeren wat het wil zeggen een dergelijke hachelijke onderneming als een landing besmet of met kans op besmetting te beginnen en men behoeft er niet aan te twijfelen, dat het moreel der landingstroepen op een harde proef zal worden gesteld. Reeds het opzetten der gasmaskers in deze periode van den strijd kan het welslagen der landing in gevaar brengen. Van de toepassing van andere strijdgassen als de blaartrekkende moet men zich in deze phase van het gevecht niet te veel illusies maken. De zee noch de doelen noch als regel de weeromstandig heden zullen het gebruik van verstikkende of prikkelende strijd gassen begunstigen. Worden de landingstroepen in de lichters of sloepen ingescheept om te trachten den vasten wal te bereiken, dan krijgen de strijd- 111

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 25