gassen een nieuwe kans. In deze oogenblikken zijn deze troepen wel zeer kwetsbaar voor de chemische strijdmiddelen, speciaal voor de blaartrekkende. Vooral het sproeien, dat de Italianen met zooveel succes tegen de Abessynen toepasten, zal voor hen in deze periode zeer gevaarlijk kunnen zijn. Wel zal de lucht afweer der oorlogsschepen een krachtige actie ontwikkelen, zullen vliegtuigen en rookmaskeering de landingstroepen trachten te beschermen, maar reeds één vliegtuig heeft bij het sproeien een groote werkingssfeer, zoodat de landingstroepen bij hun gang naar den wal in een hachelijke positie zullen verkeeren, wanneer de verdediger van sproeien gebruik maakt. Er is dan ook veel voor te zeggen eenige voor sproeien ingerichte vliegtuigen gereed te houden om ze in deze phase te kunnen inzetten. Slagen zij er in hun opdracht uit te voeren, dan kan het succes overweldigend zijn. In de eerste plaats zal het zeer de vraag zijn of de landingstroepen zich in de sloepen met gasmaskers en be schermende capes zoo kunnen beschermen, dat zij niet besmet worden. Meestal zullen zij in de sloepen de handen wel uit de mouw moeten steken. Maar zelfs als dit wel het geval mocht zijn wat een aantasting van het moreel en physiek en dit nog wel in het begin van den strijd. Zou de verdediger over speciale gastroepen, voorzien van draagbare gasketels gevuld met phosgeen, beschikken, zooals dit in Amerika het geval is en zou de windrichting gunstig zijn, dan is de kans niet uitgesloten, dat deze gastroepen een gaswolkaanval op de aankomende sloepen uitvoeren. Wel behoeft het resultaat van zulk een aanval niet groot te zijn, als de landingstroepen de gasmaskers hebben opgezet of wel opzetten, maar de vraag is of zij die beschermingsmaatregelen hebben genomen of vlug kunnen nemen. Alles hangt van den toestand in de booten en de gastucht af. In elk geval zal zulk een aanval het moreel der landingstroepen niet ten goede komen. Slaagt de aanvaller er desalniettemin in de kust te bereiken, dan krijgt het sproeien uit vliegtuigen een nieuwe kans. Wij deelden reeds mede, dat een enkel vliegtuig al in staat is een wijde strook te besmetteneen evenwijdig aan de kust gestelde besmette zone kan den aanvaller heel wat last en oponthoud bezorgen. En dat terwijl de aanvaller er alles aan gelegen is snel door te stooten om operatieruimte te verkrijgen en verdere troepen en strijdmiddelen aan den wal te kunnen brengen. Ook in de breedte kan de verdediger den aanvaller opsluiten door besmette strooken loodrecht op de kustlijn te stellen. Behalve het vliegtuig kunnen hiervoor ook met blaartrekkende strijd gassen gevulde metalen flesschen of mijnen, artillerie e.d. worden gebezigd. Natuurlijk zal een aanvaller, die in de toekomst een landing gaat uitvoeren, het gevaar, dat hem van chemische strijdmiddelen 112

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 26