113 kan bedreigen, onder de oogen zien, maar men moet niet vergeten, dat diens middelen in dit opzicht slechts beperkt zijn. Wanneer men bedenkt, welke enorme hoeveelheden chloorkalk noodig zijn om besmette strooken afdoende te kunnen ontsmetten, zal het duidelijk zijn, dat de aanvaller deze onmogelijk kan meevoeren. Het ontsmetten zal dus slechts primitief kunnen geschieden met alle gevaren van dien. Uit het voorgaande zal duidelijk zijn geworden, welk een machtig middel een verdediger in de blaartrekkende strijdgassen heeft om een landing te laten mislukken. Aantasting, van het moreel, groote aantallen gaszieken mede door den primitieven gasmedischen dienst tijdens een landing en oponthoud zullen de resultaten zijn van het gebruik van blaartrekkende strijdgassen door den verdediger. Elk leger, dat met afslaan van een landing te maken kan krijgen, zal er goed aan doen het aandeel, dat de blaartrekkende strijdgassen daarbij kunnen vervullen, niet over het hoofd te zien. ORGAAN N.I.O.V. Het Decembernummer vangt aan met een foto van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard het hoofdbestuur biedt het Koninklijke Bruidspaar eerbiedig de gelukwenschen van de N.I.O.V. aan. Kap. Boester zet het artikel „De luchtbeschermingsdienst" voort. Kolonel b. d. J. C. A. Bannink behandelt in „Grepen uit den Atjeh- oorlog", periodes uit het leven van twee bekende Atjeh-figuren, den toen- maligen majoor Romswinckel en luit. Helb. Kap. Voskuil geeft een overzicht van de titulatuur en waardigheidsteekenen in de Midden-Javaansche maatschappij. Het artikel „Maarschalk Chiang Kai Shek" door W. J. Lucardie, vormt een korte levensbeschrijving van den bekenden Chineeschen generaal en politicus, die 29 October 1936 zijn 50sten verjaardag heeft gevierd. In „Over parades en gebruiken daarbij" wordt door Kap. E. Engles o.m. de beteekenis van de parade en van het vaandel (den standaard) behandeld. Vervolgens treffen we nog aan „Belangrijke brieven", „Veranderingen", „Uit pers en periodiek" en gegevens omtrent „Bendor", den Koninklijken Bond van gepensionneerde en eervol ontslagen militaire officieren van Moederland en Koloniën en hunne weduwen. d. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 27