de huidige opvattingen omtrent de wijze van optreden van het Indische Leger in oorlogstijd volle aandacht dient te worden besteed, wil men de kans op voor de strijdende troepen hoogst onaangename en voor het verloop der operatiën nadeelige gevol gen tot een minimum beperken. Het doel nu van dit artikel is, aan niet-ingewijde belangstellen den een overzicht te geven, van de veelomvattende taak van het dienstvak der intendance in oorlogs- en vredestijd en hiermede aan te toonen, dat deze o.i. niet steeds op haar volle waarde erkende dienst, naast het verrichten van een zekere hoeveelheid onmisbaren administratieven arbeid, vele voor een goed georgani seerde defensie belangrijke vraagstukken, zoowel op militair als op economisch en technisch gebied heeft te bestudeeren, voor te bereiden en op te lossen, waardoor zij als schakel in de leger leiding haar plaats ten volle waard is. I. DE TAAK DER INTENDANCE IN OORLOGSTIJD. Wij beginnen met een beschouwing van de oorlogstaak, omdat het te verrichten vredeswerk voor een groot gedeelte hiermede verband houdt en hierop moet zijn gericht. De oorlogstaak der intendance kan als volgt worden gesplitst a. Aanschaffingen. b. Beheer en beschikbaarstelling van de aangeschafte (aange maakte) voorraden. c. Voedselvoorziening. d. Personeelsvoorziening. e. Bemoeienis met den dienst van aan- en afvoer, voor zoover het intendance-goederen betreft. De zorg voor het strijdende leger in zijn verschillende gele dingen. g. Territoriale dienst. h. Voorziening der buitengewesten. i. Dienst der magazijnen in oorlogstijd. ad. a. Aanschaffingen Op den Hoofdintendant rust de taak, zorg te dragen, dat alle voor het leger noodige verplegingsbehoeften steeds in voldoende hoeveelheid voorhanden zijn, om op aanvraag beschikbaar te kunnen worden gesteld. Tot deze verplegingsbehoeften behooren onder meerkleeding en uitrusting (waaronder ook te verstaan de grondstoffen voor de vervaardiging van uniformen, hoofddek sels, schoeisel enz.), voedingsmiddelen voor mensch en dier (waaronder de verduurzaamde levensmiddelen een zeer belang rijke plaats innemen), verlichtingsmiddelen, brand- en lichtstoffen, uitrustingstukken voor de keuken- en filterwagens, verpakkings- 116

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 30