middelen, nachtleger, kazerneeringsvoorwerpen, hospitaalgoederen, enz. Naarmate een land in gunstiger economische positie verkeert, zal het verkrijgen van het benoodigde eenvoudiger zijn. Doch op dit gebied ziet het er in deze gewesten niet al te gunstig uit. Voor verschillende goederen is Indië aangewezen op aanvoer uit het moederland, dan wel uit ons omringende vreemde landende Indische industrie staat nog in de kinderschoenen. Weliswaar is hierin gedurende de laatste jaren groote verbetering gekomen en wordt het aantal van elders te ontvangen artikelen steeds kleiner, doch met betrekking tot het voor een oorlog benoodigde materieel, is de capaciteit der Indische industrie nog lang niet voldoende. Terecht wordt er naar gestreefd, waar mogelijk, de voor het leger benoodigde goederen in Indië te doen aanmaken. Op het gebied der grijs-groene kleeding zijn in dit opzicht goede resul taten bereikt. Het behoeft wel geen betoog, dat het vraagstuk der aanschaffin gen den Hoofdintendant in oorlogstijd heel wat hoofdbreken zal kosten. Al is het onwaarschijnlijk, dat de verbindingen met Nederland en met het buitenland geheel zullen worden verbroken, zoo is het toch wel zeker, dat de aanvoer uit deze gebieden zeer ongeregeld zal plaats hebben en men niet weet, wanneer een uit het buitenland bestelde voorraad goederen veilig in Indië zal zijn afgeleverd. Voorts hangt het geheel af van den aard van het conflict, waarin wij zullen zijn betrokken, of bepaalde buitenland- sche bronnen voor aanvoer van legerbehoeften geheel zullen zijn gesloten. Aan den anderen kant moet in oorlogstijd op een sterk ver hoogde vraag naar intendance-goederen worden gerekend, welke voortvloeit uit het buitengewone verbruik dezer artikelen. Klee ding- en uitrustingstukken, schoeisel e.d. zullen spoedig zijn versletenhet verbruik van conserven zal grooten omvang aan nemen hospitaalgoederen zullen in groote hoeveelheden moeten worden gereinigd, verwisseld en vernieuwd verpakkingsmiddelen zullen op het gevechtsveld verloren gaan en opnieuw moeten worden aangemaakt. Voorts mag niet uit het oog worden verloren, dat, naarmate de verstoring van het normale zakenleven grooter wordt, ook de verkrijging van verplegingsbehoeften in het land zelve (Java) meer moeilijkheden zal ondervinden (uitputting van aanwezige voorraden, prijsopdrijving, speculatie, verminderde opbrengst van den landbouw, tengevolge van mindere zorg voor bevloeiïng, bemesting, enz.). De in vredestijd gebruikelijke wijze van aanschaffing n.l. door middel van openbare aanbestedingen, onderhandsche contracten e.d. zal in oorlogstijd niet meer kunnen worden gevolgd, omdat 117

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 31