de tijd tot het voorbereiden en doen houden van een aanbesteding ontbreekt en bovendien de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de contractueele verplichtingen niet kunnen worden nagekomen. Voorts zal de intendance al dadelijk bijzondere maatregelen moe ten treffen met betrekking tot de uitvoering van nog van kracht zijnde loopende leveringscontracten, waarvan moet worden aan genomen, dat de uitvoerders deze niet meer overeenkomstig de gestelde voorwaarden kunnen uitvoeren. Om onder deze zeer moeilijke omstandigheden het leger (ook de Marine zal wellicht moeten worden geholpen) van hét noodige te kunnen blijven voorzien, dient de intendance deze materie geheel te hebben bestudeerd en maatregelen te hebben beraamd, om de verkrijging van het benoodigde dan wel van een daarvoor in de plaats tredend surrogaat zeker te stellen, terwijl de Hoofd intendant den Legercommandant voortdurend van den stand van zaken op de hoogte moet kunnen houden en zoo noodig tijdig maatregelen tot beperking van het verbruik, de rantsoeneering, de prijsregeling, enz. zal moeten voorstellen. Daarbij mag het belang der bevolking niet uit het oog worden verloren en zal op bepaald terrein met haar behoeften rekening dienen te worden gehouden. ad. b. (Beheer en beschikbaarstelling van de voorraden). Wil de Hoofdintendant een goed inzicht hebben in hetgeen hij moet bestellen en doen aanmaken, dan behoort hij te weten, wat in de voornaamste magazijnen is opgeslagen en hoe groot het te verwachten verbruik is. De hoofdvoorraden zijn opgeslagen in het Centraal Magazijn van Kleeding en Uitrusting te Bandoeng en in de groote Garnizoens Kleeding Magazijnen op Java. Wat in die magazijnen aanwezig is, moet door hem dan wel door namens hem handelende officieren in het oog worden gehouden, m.a.w. de aanvulling dezer voorraden moet gelijken tred houden met het verbruik. Men moet weten van welke artikelen in verband met de bronnen waaruit wordt geput onbeperkt aan alle aanvragen kan worden voldaan en van welke goederen de beschikbare voor raden beperking der aanvragen eischt, omdat de aanvulling of aanmaak geen gelijken tred heeft kunnen houden met het verbruik. In het laatste geval dient de legerleiding tijdig te worden inge licht, teneinde door het vaststellen van rantsoeneeringsmaatrege- len het verbruik te beperken. Voorts zullen gedurende den oorlog op verschillende zich daartoe eigenende plaatsen tijdelijke, onder militair beheer staande, opslagplaatsen moeten worden opgericht voor die artikelen, welke bij den aanvang der mobilisatie in groote hoeveelheden zullen worden aangekocht, teneinde geleidelijk ter beschikking van de troepen te worden gesteld b.v. rijst, gaba, padi, conserven in allerlei vorm, schoenen, leer, meel, Tioeden, grondstoffen, enz.). 118

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 32