Er zal derhalve zorgvuldig dienen te worden overwogen, op welke wijze met dit beperkte personeel het hoogste rendement is te verkrijgen, en hoe hiermee de verschillende oorlogsfuncties kunnen worden bezet. Een zeker aantal Reserve-Officieren voor speciale diensten zal bij de intendance niet kunnen worden gemist. Deze officieren, niet van het dienstvak der intendance afkomstig, doch van andere wapens en diensten, zullen voor de door hen te verrichten werk zaamheden moeten worden opgeleid, waartoe de Hoofdintendant zal moeten overwegen op welke wijze hun theoretische en practi- sche vorming zal plaats hebben en welke oorlogsfuncties tenslotte aan deze officieren zullen kunnen worden toevertrouwd. Voorts moet zorgvuldig worden overwogen, welke bestaande of nieuw op te richten magazijnen in oorlogstijd door alleszins geschikt en geroutineerd magazijnspersoneel zullen moeten worden beheerd en waar met minder ervaren of hulpkrachten kan worden volstaan. Tenslotte zal moeten worden nagegaan, in hoeverre de perso neelsformatie de beschikbaarstelling van intendancepersoneel aan zelfstandig optredende detachementen of troepeneenheden moge lijk maakt. ad. e. Bemoeienis van de intendance met den dienst van aan- en afvoer). De dienst van aan- en afvoer, vormt de schakel tusschen het hart des lands en het operatiegebied. Zij draagt zorg voor den aanvoer van personeel en materieel van allerlei aard, dat de strij dende troepen noodig hebben en voor den afvoer van mensehen, herstelbaar materieel, buit, enz. Hoewel de organisatie en werk wijze van dezen dienst nog niet in een voorschrift zijn vastgelegd, mag worden aangenomen, dat zoowel op de aanvangspunten, de tusschenstations (regelingsstations), als de eindpunten de behan deling van intendancegoederen in handen zal worden gelegd van intendancepersoneel. Zulks is des te meer noodzakelijk, omdat de werkwijze van den verplegingsdienst in het operatiegebied, zooals vastgelegd in Hoofdstuk II van het verpiegingsvoorschrift, den eisch stelt, dat de verpakking der verplegingsbehoeften en de belading en indeeling der autoverplegingscolonnes reeds zooveel mogelijk op het eindstation plaats hebben, terwijl een vakkundige behandeling van de goederen op de aanvangs- of regelingsstations op haar beurt den dienst op het eindstation weer belangrijk zal kunnen verlichten. Een niet onbelangrijk deel van de werkzaam heden der intendance ligt dus bij het huidige systeem van troepen- verpleging bij den dienst van aan- en afvoer. De wijze van verkrij ging en verzending der intendancegoederen moet derhalve worden aangepast aan den algemeenen gang van zaken bij dezen dienst, waarvan zij een onderdeel uitmaakt. Het hierbij werkzaam te 121

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 35