te bepalen plaatsen. Hier en daar zullen door den territorialen intendant nieuwe magazijnen moeten worden opgericht, terwijl hij eveneens zal hebben zorg te dragen, dat in zijn ressort nieuw op te richten dan wel uit te breiden hospitalen van het noodige worden voorzien. Als vooruitgeschoven post van den Hoofdintendant zal hem worden opgedragen in bepaalde daarvoor in aanmerking komende plaatsen en streken levensmiddelen, paardenvoer, brand- en lichtstoffen, enz. aan te schaffen, op te schuren in bestaande of tijdelijke bewaarplaatsen en te doen beheeren. In de inrichtingen en bedrijven, welke op volle, liefst verhoogde capaciteit ten behoeve van de intendance werkzaam zijn, zal de territoriale Intendant namens den Hoofdintendant toezicht uit oefenen op de goede en snelle aflevering der geplaatste bestellin gen, b.v. gevangenisbedrijven (aanmaak van kleeding, schoeisel, veldzakken, hoeden, verlichtingsmiddelen, leerwerk), weverijen en slachterijen (conserven). Tenslotte zal hij hulp hebben te verleenen, bij de verpleging van doortrekkende militairen (spoorwegvervoer, gewonidenver- voer) en zal hem de verzorging van eventueele krijgsgevangenen en de inrichting van krijgsgevangenkampen kunnen worden opgedragen. Hoewel uiteraard in oorlogstijd zoo veel mogelijk beperkt, zul len aan bovengenoemde werkzaamheden administratieve werk zaamheden zijn verbonden. De territoriale Intendant zal echter veelvuldig op verschillende plaatsen tegenwoordig moeten zijn tot het houden van de noodige besprekingen en het treffen van diverse maatregelen. Het is daarom noodzakelijk, dat voor dezen dienst een hiermede vertrouwd officier i.e. een Intendant of gewezen Intendant wordt belast. Dat hem eenige ter zake kundige ondergeschikte krachten moeten worden toegevoegd (reserve- officieren voor speciale diensten bij de intendance) behoeft wel geen nader betoog. Behalve het betrokken territoir op Java, behoort ook nog een deel der buitengewesten tot het ressort van den territorialen Intendant, voor welk gebied de gewone diensten zoo veel mogelijk voortgang zullen moeten hebben (Palembang, Djambi, Riouw, West-Borneo, Timor). Voor den Hoofdintendant is het van groot belang, indien hij de verzorging zijner belangen in handen weet van een daarmee vertrouwde kracht, terwijl ook de achterblijvende troepen slechts kunnen zijn gebaat bij een goed georganiseerden en goed werken den territorialen intendance. Slot volgt). 125

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 39