„Kolonisation bisher schlecht genug gelungen, so wünschen „wir seinem Streben im Interesse der Zivilisation den besten „Erfolg. „Sollte aber Deutschland nicht begierig zugreiffen, wenn „sich ihm eine Möglichkeit bietet, deutsche Gesittung und „Tatkraft, Arbeitsamkeit und Redlichkeit über die deut- „schen Marken hinaus zu verbreiten H. De bondsexecutie van Denemarken. (1 Oct. 1863 30 Oct. 1864). Wie een duidelijk beeld wil hebben van de wijze waarop een Volkenbond steeds zal werken, van de politieke verdeeldheid, welke in een dergelijk conglomeraat van volken moet heerschen, en de eigenbelangen der leden steeds prevaleeren boven het bondsbelang, welks kleine leden naar het pijpen van de grootere broeders moeten dansen, en welke krachtige kiemen voor nieuwe conflicten bevat, kan niet beter doen dan de activiteit van den Duitschen Bond bestudeeren. Hij zal dan merkwaardige punten van overeenkomst aantreffen tusschen de daden van dien Bond en bij voorbeeld van den tegenwoordigen Volkenbond ook bij de actie in de zestiger jaren heerschte er een zoodanige onderlinge naijver tusschen de bondsleden, dat het alleen aan de Pruisische energie te danken is geweest, dat ondanks alle tegenwerking het doel nog werd bereikt. Ook toenmaals was die naijver oorzaak van voortdurende conflicten tusschen de grootmachten Pruisen en Oostenrijk, welke uiteindelijk slechts door den oorlog van 1866 konden worden opgelost. Na het onbevredigende verloop van den Duitsch-Deenschen krijg van 1848/49, waarbij de hertogdommen Schleswig en Hol- stein in opstand waren gekomen tegen de Deensche overheer- sching, en daarbij aanvankelijk waren gesteund door Pruisen totdat dit land zijn leger moest terugtrekken om zijn eigen democratische oproerlingen de baas te blijven, was het duidelijk dat een nadere militaire beslechting van dat conflict slechts een kwestie van tijd zou worden. Von Moltke had dan ook reeds in 1862 de noodige plannen ontworpen voor eene afrekening met Denemarken, welks demo cratische Regeering, rekenende op den onderlingen naijver tusschen de leden van den Duitschen Bond, steeds uitdagender was opgetreden tegen de hertogdommen Schleswig, Holstein en Lauenburg en de maat liep over toen Koning CHRISTIAAN IX den 18 November 1863 een grondwet teekende, waarbij de hertog dommen, welke toch zeer stellig Duitsche landen waren 1), bij het Koninkrijk Denemarken werden ingelijfd. Een oorlog tusschen den Bond en Denemarken kon nu niet meer uitblijven. 89 1) Holstein was let wel lid van den Duitschen Bond

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 3