bij het huidige systeem doorslipt, tijdig te ontdekkenhet zal echter evenmin te vermijden zijn, dat bij een selectie op jeug digen leeftijd misgrepen worden gedaan eigenlijk kan men dat zelfs geen misgrepen noemen, aangezien ook verder het leven nog het karakter zal vormen. Is schrijver echter wel geheel onbevooroordeeld in zijn vergelijking der stelsels Het wekt bevreemding, dat schrijver bij zijn beschrijving van het huidige selectiestelsel aansluit op een artikel (van zijn vader, blz. 21 van de brochure), hetwelk geheel gebaseerd is op de oude rangschikkingsexamens voor de K. M. A., waardoor de indruk wordt gewekt, dat ook thans nog candidaten niet ge plaatst zouden worden uitsluitend, wegens onvoldoende cijfers voor „wetenschap". 1) De overwegende invloed van de licha melijke gesteldheid (en niet alleen het medisch onderzoek) en van het z.g. A. G. V. A. S.-onderzoek wordt daarbij in het geheel niet genoemd Toegegeven dat het A.G.V.A.S.-onderzoek nog geenszins ideaal is zoo zou het voor de zich in Nederland aanmeldende candidaten voor liet K.N.I.L. geheel of althans in hoofdzaak dienen te ge schieden door officieren van dit legerdie uitsluitend bevoegd moeten worden geacht te beoordeelen, welke eischen daarvoor moeten worden gesteld verder zou het afnemen van het geheele onderzoek in een „zomerkamp" (bijv. te Batoedjadjar c.q. bij de Kol. Reserve) de beoordeeling van karaktereigenschappen ten goede komentenslotte dient het einddiploma H.B.S. e.d. geen recht op toelating te geven, m.a.w. de commissie moet bevoegd zijn candidaten af te wijzen, hetgeen vooral in jaren met ge ringen toeloop van belang kan zijn het zal dan belangrijker blijken het peil van het officierskorps hoog te houden dan het aantal plaatsen te doen vervullen Men vergete overigens niet, dat ook bij het andere deel van het onderzoek een reeks onafhankelijke indrukken van de can didaten wordt verkregen, met welke indrukken door de com missie wel degelijk rekening kan worden gehouden. De huidige selectiemethode is dus nog voor uitbouw vatbaar, en het blijft de vraag, of voor een mogelijke kleine winst in dit opzicht een geheel ander stelsel moet worden ingevoerd. En zelfs al zou dat stelsel voor de Kon. Landmacht evidente voor- deelen bieden, dan nog zeggen wij het de commissie Roëll na, dat het voor het K.N.I.L. niet aanvaardbaar is. Vooral in de houding van de N.I. Legerleiding schijnt gnl. v.D.v.I. een beletsel voor de doorvoering van het door hem 129 1) Ondanks deze verachting van de wetenschap wordt op blz. 25 (ten bewijze hoe goed de afkomelingen van de Sn. R. O. wel zijn) aangevoerd, welke hooge nummers op het officiersexamen, speciaal voor wiskunde, zijn gehaald. Maar dat bewijst dan toch ook niets

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 49