alsdan de bepalingen betreffende het mil. tuchtrecht, het mil. strafrecht en de mil. rechtspleging van toepassing. Als niet onder het leger ressorteerende gewapende korpsen dienen o.m. te worden aangemerkt: de korpsen Barisan en Prajoda en het Legioen van Mangkoenegara. d. Het militair gezag stelt na overleg met het betrokken burgerlijk gezag (zie sub b) zoo noodig die maatregelen vast, welke genomen moeten worden om te voorzien in het onderhoud der inwoners en de behoeften der bezetting. Indien zulks voor de uitoefening van de betreffende maatregelen noodzakelijk is, is het militair gezag daarbij bevoegd elke plaats, zelfs tegen den wil van den rechthebbende, te betreden of van zijnentwege, op vertoon van een schriftelijk daartoe strekkenden algemeenen of bijzonderen last, te doen betreden en aldaar nasporing of huiszoeking te doen of te laten doen. Voor nasporing in een woning en huiszoeking wordt zulk een opdracht alleen gegeven aan een officier, die zich zoo noodig door militairen van lageren rang kan doen vergezellen. Van e.e.a. dient door den uitvoerder proces-verbaal te worden opgemaakt (in te leveren bij het militair gezag) e. Het militair gezag stelt, na overleg met het betrokken burger lijk gezag (zie sub b), zoo noodig de regelen vast nopens de hulp, die de ingezetenen in de militaire werkzaamheden zullen hebben te verleenen. Hoewel dit een belangrijke inbreuk beteekent op de persoonlijke vrijheid van de betrok kenen, is dit nog geen inlijving bij de weermacht, wel echter in wezen een burgerlijke dienstplicht. Het militair gezag regelt of wijzigt, na overleg met het betrok ken burgerlijk gezag (zie sub b), zoo noodig den dienst der politie en der brandweer (de burgerlijke autoriteiten blijven dus overigens met de leiding daarvan belast). Het stelt des- vereisöht een geheime politie in voor contra-spionnage. Ingeval echter van oproerige beweging, van samenscholing of andere stoornis der openbare orde is het militair gezag bevoegd alle bevelen, die het ter handhaving der orde noodig acht te geven, m.a.w. kan het militair gezag het bevel over politie en brandweer op zich nemen en alle noodige politie maatregelen en alg. politievoorschriften uitvaardigen en onverwijld afkondigen. Overtreding dier alg. voorschriften worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes weken en geldboete van ten hoogste honderd gulden. Het zal niet over gaan tot geweld dan na de vereischte waarschuwingen. Het militair gezag is niet verplicht te voldoen aan oproepingen Voor de waag. wie ingezetenen zijn, wordt verwezen naar de Wet op de staatsinrichting van Ned.-Indië art. 160 en de Wet op het Neder landerschap en het ingezetenschap art. 13 140

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 60