Het militair gezag is bevoegd schouwburgen, sociëteiten, koffiehuizen, tapperijen en andere lokalen, bestemd tot gezel lig verkeer, opiumkitten alsmede fabrieken en werkplaatsen in het belang der openbare orde te (doen) sluiten. g. Het militair gezag is bevoegd de bepalingen op het dragen van wapenen te wijzigen of opnieuw te regelen in het belang der openbare veiligheid en te bevelen, dat de inwoners de in hun bezit zijnde wapenen en munitie op daartoe aan te wijzen plaatsen inleveren. Indien e.e.a. niet of niet in den zelfden toestand aan de betrokkenen wordt teruggegeven, zal schadeloosstelling worden verleend, ten aanzien waarvan geldt hetgeen vermeld onder gevolgen van den staat van oorlog sub g laatsten zin. h. Het militair gezag mag indien noodzakelijk afwijkende bepalingen en voorschriften geven betreffende het begraven of verbranden van lijken. i. Het militair gezag is bevoegd personen, wier aanwezigheid voor de rust en algemeene veiligheid gevaarlijk wordt geacht, het verblijf binnen het in staat van beleg verklaarde gebied (of gedeelte daarvan) te ontzeggen en hen daaruit te verwij deren of indien zulks niet mogelijk is in bewaring te stellen. Opzettelijke verbodsovertreding wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden. 1) j. Het militair gezag is bevoegd aan niet-militairen, die voor de verdediging nuttig werkzaam kunnen zijn, het verlaten van het in staat van beleg verklaarde grondgebied te verbieden en te verhinderen, alsmede het wegvoeren van paarden, vee, wagens, vaartuigen, levensmiddelen en andere voorwerpen van bedoeld grondgebied te bevelen, te bewerkstelligen of te belet ten. Het opzettelijk in strijd met het verbod verlaten van het betreffende gebied wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden. k. Het militair gezag is bevoegd, indien het belang der defensie zulks noodzakelijk doet zijn, niet-militairen op te roepen, om deel uit te maken van de militaire macht en als zoodanig hulp en medewerking te verleenen, hetzij tot bewaring der rust of tot deelneming aan de werkdadige verdediging, hetzij tot het verrichten van die werkzaamheden, welke door hen kunnen geschieden. Zij zijn alsdan aan de militaire rechtsmacht onder worpen. Een wel zeer ver gaande bepaling (vergelijk „gevol gen van de afkondiging van den staat van oorlog" sub e). I. Het mil. gezag is bevoegd bepalingen vast te stellen omtrent het drukken, uitgeven, verspreiden, aanplakken of in den handel brengen van geschriften of teekeningen, of dit geheel J) Zie der. laatsten zin van het gestelde sub d op blz. 144. 145

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 65