oorlog of beleg verklaard, gebied kunnen de in die artikelen bepaalde straffen met een derde worden verhoogd. Met de opsporing van strafbare feiten binnen het in staat van oorlog of beleg verklaarde gebied kunnen mede door het mil. gezag personen worden aangewezen en beëedigd. Behalve de onder a. van de gevolgen van den staat van oorlog en de onder b, i x) en j van de gevolgen van den staat van beleg genoemde strafbaar gestelde feiten, welke als misdrijf worden beschouwd, worden de feiten, waartegen in de regeling met straf wordt gedreigd, als overtredingen beschouwd. Indien een gedeelte van het grondgebied van Ned.-Indië in staat van oorlog of beleg is verklaard en de gemeenschap is gestremd, kan elke wettige vrijheidsbeneming wordten ten uitvoer gelegd op zoodanige plaats als door het mil. gezag zal zijn aangewezen. Op veroordeelingen tot geldboete, ingevolge feiten bij de „S.v.O." strafbaar gesteld, zijn de bepalingen van het W.v.S. toepasselijk met dien verstande, dat een termijn van vijf dagen geldt waarbinnen geldboeten moeten worden voldaan, en dat de geldboete vervangende straf kan worden ten uitvoer gelegd op de in de vorige alinea bedoelde plaats. Overdracht van bevoegdheid G.-G. op mil. gezag in de buiten gewesten. Het mil. gezag in de buitengewesten mag indien de gemeen schap met den zetel der Regeering verbroken is zoo noodig het gebied (of een gedeelte), waarover de macht van dat gezag zich uitstrekt, bij wijze van voorloopigen maatregel in staat van oorlog of beleg verklaren, e.e.a. onder vermelding in de beschik king van de omstandigheden, welke tot de verklaring hebben geleid. Alsdan gelden voor dit gebied de hiervoren aangegeven „gevolgen van den staat van oorlog (beleg)". Omgekeerd kan indien de gemeenschap met den zetel der Regeering verbroken is de staat van oorlog (beleg) door het betrokken mil. gezag worden opgeheven, indien de oorzaken van de in staat van oorlog (beleg) verklaring zijn komen te vervallen. Uiteraard is het mil. gezag verplicht van een in een der beide voorgaande alinea's bedoelde beschikking zoo spoedig mogelijk aan den G.-G. kennis te geven. De afkondiging van de beschik kingen geschiedt voorts op de door het mil. gezag te bepalen wijze. T) Alleen het opzettelijk begaan der aldaar genoemde delicten. 148

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 68