154 S. is van oordeel, dat een cdt., die over een pantserafweerafdeeling van de hoogere leiding beschikt vooral bij bewegelijke gevechtsvoering als aanval en vertragende actie moet trachten deze zoo ver mogelijk naar voren in te zetten ter bescherming van de voorste lijn. Hierbij zij aange- teekend, dat naar onze meening dit vraagstuk ten nauwste samenhangt met het aantal beschikbare wapens. Uiteraard is het in het algemeen voordeeliger, wanneer de gepantserde tegenstander vóór de voorste lijn tot staan kan worden gebracht dan wanneer zulks geschiedt, nadat de voorste afdeelingen zijn teruggeslagen. Een vereischte hiervoor is echter voldoende anti-tankgeschut om op alle gedeelten van het front, welke niet „panzersicher" zijn, een pantseraanval te keeren. Wordt S' s methode toegepast, dan stelt hij den eisch „Jeder Angehörige einer Pz.Abw.Abt. musz von dem fanatischen Verlangen besessen sein, dem befohlenen Object, koste es, was es wolle, Panzerschusz zu gewahren". Dit fanatisme moet zich uiten in een „rücksichtslosen" drang naar voren en in den wil om de beste stellingen te vinden. Hiervoor is een grondige oefening noodig. Drie methoden worden aangegeven, waarop de stukken in stelling kunnen worden gebracht a. bewegelijke gereedstelling, waarbij het stuk nog aan den voorwagen is aangehaakt, op grooten afstand van het te beveiligen object, om naar behoefte naar een of andere richting in stelling te komen b. afgehaakte gereedstelling (stuk van voorwagen gescheiden), dicht achter de in te nemen stelling, om deze in voorkomend geval met mankracht in te nemen c. dadelijk innemen van een z.m. versterkte, goed 'gemaskeerde stelling. ad. a.Voordeelbewegelijk. Nadeelenzeer laat vuurbereid, en bij dichter opsluiten gevaar voor het treffen van den voorwagen (met munitie). ad. b. Voordeelen dekking tegen gezicht en vij .wapenwerking, ook voor den voorwagen. NadeelenOpheffing der beweeglijkheid, ad. c.Voordeelgrootste vuurbereidheid. Nadeelen onbeweeglijkheid kans om vroegtijdig onderkend en vernietigd te worden. Bij oefeningen in het stelling verkennen moet worden geleerd, snel ts onderkennen, welke methode voor het betrekkelijke geval het gunstigste is. Eveneens te beoefenen het inzetten van geschut bij versperringen hierbij de samenwerking met beveiligende inf.groepen tot uiting brengen. De stukscdt. moet weten, dat hij met inf. (op auto's of met motorrijwielen), welke kort achter pantserkrachten volgt, in contact kan komen hij moet verder worden onderwezen in het beoordeelen of, wanneer en hoe hij van stelling moet verwisselen. S. teekent hierbij aan, dat hij aan indeeling van 2 stukken bij een hindernis de voorkeur geeft, omdat, wanneer een door den vij. onderkend stuk van stelling moet verwisselen, dit dan onder dekking van het andere stuk kan geschieden. Na in het kort gesproken te hebben over de opleiding van de sie. (waar het op aan komt, daar dit de tactische eenheid is) en de cie., wordt gewezen op het belang van goede vb.middelen. Een eenvoudige waarnemingsdienst is niet voldoende. Verbindingscommando's, in den geest van die bij de art., onder co. van officieren en beveiligd door mitrn., zijn noodigzij moeten zijn voorzien van toestellen voor draadlooze vb. Deze commando's houden verband met de voorste lijn, bestudeeren alle mogelijke wijzen, waarop de vij. en eigen pantserkrachten in de gegeven omstandigheden kunnen optreden en melden naar achter, wat voor het voorwaarts gaan en inzetten der afweerafdeelingen van belang is zij volstaan niet met „melden en waarschuwen", doch voeren zelfstandig alle verkennende en voorbereidende maatregelen uit, die het inzetten in te voren niet verkende stellingen verlichten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 76